Lubuskie: Trzy projekty w RPO

inforail
08.02.2011 20:45

Konferencja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Perspektywy funkcjonowania infrastruktury kolejowej na terenie województwa lubuskiego zgromadziła 4 lutego w Zielonej Górze przedstawicieli władz regionu i miast. Obecny był Jarosław Sokołowski wicemarszałek województwa.
Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zbigniew Szafrański poinformował jaka przyszłość czeka linie kolejowe na terenie regionu, które trasy mają szanse być zmodernizowane, a na które w najbliższych latach środków nie będzie i możliwe jest zawieszenie ruchu.
O pozytywnej reakcji urzędu marszałkowskiego na wykorzystanie Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) do poprawy transportu kolejowego w regionie świadczy umieszenie w nim trzech projektów. To znacząca decyzja, w stosunku do mniejszej niż w innych województwach gęstości linii kolejowych.
W ramach lubuskiego RPO znalazły się projekty: Modernizacja linii kolejowej nr 358 na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk wraz z budową łącznicy kolejowej Pomorsko – Przylep, Modernizacja linii kolejowej nr 203 Tczew – Kostrzyn na odcinku Krzyż – Kostrzyn (od km 297,000 do km 343,453), Modernizacja linii kolejowej nr 367 Zbąszynek – Gorzów Wlkp.
W dobrym stanie jest przebiegająca przez województwo linia E 20 z Warszawy do Berlina. Niezadawalający jest stan linii CE 59 (’Nadodrzanki’) z Wrocławia przez Głogów, Zieloną Górę do Szczecina. Modernizacja linii w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko została przesunięta na listę rezerwową. W perspektywie 2014-2020 planowana jest kompleksowa modernizacja 'Nadodrzanki’. Na poprawę jej stanu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planuje przeznaczyć środki w latach 2012 i 2013. Linia jest ważna dla ruchu towarowego, powinny nią jeździć ładunki ze Szczecina na południe – informował Zbigniew Szafrański.
Przedstawiciele regionu poza poprawą linii CE 59 interesowali się stanem obiektów inżynieryjnych, przejazdów kolejowo – drogowych, remontem estakady kolejowej w Gorzowie Wielkopolskim. Tematem spotkania było również rozszerzenie obecnego zakresu projektów kolejowych w RPO oraz możliwości wykorzystania RPO w przyszłej perspektywie.
Lubuskiemu spotkaniu towarzyszyła konferencja prasowa oraz wywiady prezesa Zbigniewa Szafrańskiego w radiu i telewizji.
Spotkanie było kolejną prezentacją PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nt. perspektyw funkcjonowania infrastruktury kolejowej w województwie. Podobne spotkania z inicjatywy zarządcy infrastruktury odbywały w 2006 r. Ich efektem jest obecnie 31 projektów realizowanych w Polsce w ramach RPO.