Łódź: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

inforail
19.03.2010 13:22

Już za dwa lata mieszkańcy Województwa Łódzkiego dzięki decyzji radnych Sejmiku będą wygodniej i szybciej podróżować po regionie. Podczas ostatniej sesji Sejmik podjął uchwałę o utworzeniu spółki Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Ponadto radni wysłuchali informacji na temat prac związanych z przenoszeniem Klinik Uniwersytetu Medycznego do Centrum Kliniczno – Dydaktycznego oraz przyjęli m.in. stanowisko w sprawie uczczenia pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Obrady rozpoczęto miłym akcentem. Na zaproszenie Marka Mazura – Przewodniczącego Semiku w Sali Obrad gościł Zbigniew Bródka – jedyny reprezentant Województwa Łódzkiego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver oraz jego trener Mieczysław Szymajda. Zbigniew Bródka – wychowanek ULKS Błyskawica Domaniewice startował w łyżwiarstwie szybkim i chociaż nie zdobył medalu olimpijskiego, to godnie reprezentował swój region w Kanadzie. Panczenista specjalizuje się w short tracku, należy również do czołówki polskich łyżwiarzy w dystansach na 1000 oraz 1500 metrów. Jest zdobywcą wielu medali Mistrzostw Polski. Od wielu lat trenuje go Mieczysław Szymajda – twórca domaniewickiego ośrodka łyżwiarskiego. Sportowiec oraz jego trener otrzymali od przewodniczącego Marka Mazura oraz Marszałka Włodzimierza Fisiaka pamiątkowe tablice, a radni nagrodzili ich brawami.
Obrady Sejmiku rozpoczęła natomiast informacja na temat prac związanych z przenoszeniem klinik Uniwersytetu Medycznego, które działają w szpitalach wojewódzkich do budowanego, nowoczesnego Centrum Kliniczno-Dydaktycznego przy ulicy Czechosłowackiej w Łodzi. Informacji na ten temat udzielił radnym Dariusz Klimczak – Członek Zarządu Województwa odpowiedzialny za regionalną służbę zdrowia. Z jego słów wynika, że pierwsze kliniki zostaną przeniesione do CKD jeszcze w tym roku. Będą to najprawdopodobniej oddziały ze szpitala „Madurowicza”, „Radlińskiego”oraz ze szpitala wojewódzkiego w Zgierzu. Jak zaznaczył Dariusz Klimczak na temat terminów i szczegółów technicznych przeniesienia klinik toczą się rozmowy, ale ostateczna decyzja należy do władz Uniwersytetu Medycznego.
Jedną z najważniejszych uchwał, jakie radni podjęli na 52. sesji Sejmiku było utworzenie spółki: Łódzka Kolej Aglomeracyjna. W ciągu najbliższych dwóch lat zostanie zakupionych 20 nowoczesnych szynobusów, gruntownie zmodernizowane zostaną tory, dworce i poczekalnie, przy których powstaną parkingi dla samochodów. W zamyśle Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma być rozwinięciem miejskiego transportu publicznego na region. Mieszkańcy województwa, będą mogli wygodnie i szybko dojechać szynobusami do przystanków komunikacji miejskiej, zostawić na parkingu samochód i autobusem lub tramwajem dostać się do centrum Łodzi. Łódzka Kolej Aglomeracyjna obejmie m.in. Koluszki, Łask, Głowno, Łęczyce a nawet Łowicz, Zduńską Wolę czy Tomaszów Mazowiecki. Szynobusy zabiorą jednorazowo nawet 200 osób i będą się poruszały z prędkością dochodzącą do 100 kilometrów na godzinę. Dzięki temu z wielu oddalonych od Łodzi miejsc województwa mieszkańcy dojadą do stolicy regionu w mniej niż pół godziny. Koszt inwestycji wyniesie ponad 85 mln euro. Zdecydowana większość zostanie przeznaczona na zakup taboru, a ok. 16 mln euro pokryje remont dworców i budowa parkingów. Pieniądze będą pochodzić z programów unijnych oraz Samorządu Województwa, który na ten cel zamierza zaciągnąć kredyt.
Radni wysłuchali ponadto informacji z przeglądu stanu stałych okręgów wyborczych w tegorocznych wyborach do Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli, które przedstawił jego dyrektor Mariusz Mielczarek.
Z inicjatywy radnych Krzysztofa Dudka (Dyrektor Narodowego Centrum Kultury) oraz Marka Cieślaka (Prezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) Sejmik przez aklamację przyjął stanowisko w sprawie uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. W tym roku przypada bowiem 70-ta rocznica mordu dokonanego na polskich oficerach oraz elicie intelektualnej w lesie katyńskim przez NKWD. Radni przypominają w nim, że „pośród dziesiątek tysięcy pomordowanych byli również bohaterowie pochodzący z Łodzi i Województwa Łódzkiego”, zatem „chyląc czoła przed ich największą ofiarą (…) Sejmik Województwa Łódzkiego uchwałą tą przywołuje ich pamięć dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków”.
Sejmik podjął ponadto dwa stanowiska związane z Technikum w Wolborzu. Szkoła od dawna kształci młodzież w zawodzie technik hodowca koni, ale istnieje możliwość rozszerzenia działalności w kształceniu policealnym w zawodach około konnych. Sejmik za rekomendacją Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska popiera zatem starania powiatu piotrkowskiego o utworzenie szkoły pomaturalnej w zakresie kształcenia w zawodach związanych z hodowlą koni oraz jeździectwem. W innym stanowisku Sejmik dodatkowo wspiera powiat piotrkowski kwotą 100 tys. zł, która zostanie przeznaczona na zakup koni, sprzętu jeździeckiego, pomocy dydaktycznych w postaci filmów, tablic i książek oraz odżywek i paszy dla koni. Pieniądze te trafią do wspomnianego Technikum w Wolborzu.