Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Łódź: Dworzec pod ziemię, kultura na powierzchnię

inforail
03.08.2007 12:44

– Chcemy nowego zagospodarowania terenu wokół dworca Łódź Fabryczna i budowy nowego centrum miasta z miejscem dla infrastruktury kolejowej i drogowej – deklarują władze Łodzi oraz Polskie Koleje Państwowe i Polskie Linie Kolejowe. Co wynika z porozumienia?
Dworzec Fabryczny znajdzie się 14 metrów pod ziemią i zostanie przesunięty na północ. Tereny na południe od dzisiejszego budynku dworca zostaną oddane miastu na nowe centrum Łodzi, czyli na cele kulturalne i artystyczne. Teren nad podziemnym dworcem i linią kolejową będzie należał nadal do kolei, ale wszystko, co zostanie zbudowane na powierzchni, ma być w zgodzie z opracowaniem urbanistycznym Roba Kriera. Koncepcja luksemburskiego urbanisty zostanie zaprezentowana w przyszłym tygodniu.
Kolej deklaruje, że przebudowa dworca ma spowodować jego większą przepustowość. Linia kolejowa będzie dostosowana do obsługi pociągów dużych prędkości łączących Poznań, Wrocław, Łódź i Warszawę. Studium wykonalności modernizacji trasy kolejowej z Warszawy do Łodzi oraz projekt zagłębienia peronów pod ziemię ma być gotowy do czerwca 2008 roku.
Strony zobowiązały się także, że powołają zespół roboczy, który będzie pracować nad szybkim wprowadzeniem jej zapisów w życie i nad pozyskiwaniem pieniędzy unijnych.
Rozmowy łódzkich samorządowców z władzami spółek kolejowych trwały ponad pół roku. – To przełom, bo teraz będziemy mogli ogłosić konkursy architektoniczne na zabudowę nowych przestrzeni – cieszy się wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski.
Nowe centrum miasta jest planowane między ulicami Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego i Tuwima. Na pomysł jego zbudowania wpadli założyciele fundacji Sztuki Świata: Andrzej Walczak, współwłaściciel Grupy Atlas, Marek Żydowicz, szef festiwalu filmowego Camerimage i amerykański reżyser David Lynch. Życie tej części miasta ma się koncentrować wokół Rynku Kobro, który znajdzie się na terenach przekazanych miastu przez kolej, tuż przy zabytkowym budynku EC-1, gdzie będzie się mieścić Centrum Kulturalne fundacji. A nieopodal powstaną: ulice Żydowska, Niemiecka, Rosyjska i Polska, Centrum Festiwalowe i Kongresowe, Centrum Sztuki Współczesnej z eksponatami pokazywanymi w taki sposób, by były widoczne z ulicy.
Pieniądze na budowę nowego centrum w EC-1 – 22 miliony euro – będą pochodzić z funduszy europejskich. Drugie tyle musi wyłożyć miasto. Rada Miejska wyraziła na to zgodę w uchwale z 30 maja.
Przedsięwzięcia kulturalne i artystyczne mają być finansowane ze źródeł prywatnych. – Chcemy wykorzystać wzorce, które sprawdziły się w świecie. Zamierzamy przyjąć taki model zarządzania terenami pod inwestycje komercyjne, żeby pozyskiwać pieniądze na kulturę – mówi Żydowicz.Za sześć lat podróżni przyjeżdżający do Łodzi mają wysiadać na podziemnym dworcu kolejowo-autobusowym. Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent miasta, pochwalił się podpisaniem umowy w sprawie budowy nowego centrum Łodzi.