LKA na etapie projektowania koncepcji

inforail
05.11.2020 14:45

PKP PLK podpisały zwykonawcą umowę na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej LubelskiejKolei Aglomeracyjnej, która ma umożliwić szybki i sprawny dojazd do Lublinam.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika.

„To bardzo ważne działanie, bo ono doprowadzi do tego, żekolej będzie stanowiła podstawowy środek transportu, obsługujący aglomeracjęlubelską, będzie można korzystać ze sprawnego transportu kolejowego, który jestśrodkiem transportu najbardziej bezpiecznym, ekologicznym i będzie teżkonkurencyjny z całą pewnością wobec innych” – powiedział wiceministerinfrastruktury Andrzej Bittel.

Podczas konferencji podpisana została między PKP PKL aspółką Schuessler-Plan Inżynierzy umowa na opracowanie koncepcjiprogramowo-przestrzennej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej (LKA). Koszt wykonaniatej koncepcji to 650 tys. zł netto. Połowę tej kwoty zobowiązało się pokryćWojewództwo Lubelskie, a pozostałą część sfinansują PKP PLK.

Lubelska Kolei Aglomeracyjna ma umożliwić szybki i sprawnydojazd do Lublina m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika, co ułatwimieszkańcom województwa codzienne podróże do szkoły i pracy.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział, że kolejeaglomeracyjne są potrzebne nie tylko w dużych ośrodkach jak Trójmiasto, Śląskczy Warszawa, ale będą też powstawać także w mniejszych aglomeracjach, jakSzczecin czy Rzeszów. „Projekt Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej wpisuje się wrozwój takiej kolei w całym kraju” – zaznaczył.

Marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski podkreślił,że taka inwestycja jest szczególnie potrzebna w regionie. „Województwolubelskie to prawdziwa pustynia jeśli chodzi o linie kolejowe – to średnio 4kilometry torów na 100 kilometrów kwadratowych (powierzchni). Jesteśmy naniechlubnym, chyba ostatnim, miejscu wśród regionów w Polsce” – powiedział.

Jego zdaniem kolej to środek lokomocji przyszłości. „Zarządwoj. lubelskiego będzie promował ten sposób funkcjonowania transportu, bo kolejto przyszłość. Kolej wkomponowuje się w ten europejski +zielony ład+, kolej toniska emisja, to bezpieczeństwo” – zaznaczył marszałek.

Zgodnie z zapisami podpisanej umowy wykonawca koncepcji programowo-przestrzennejLKA będzie miał 495 dni na jej opracowanie. Koncepcja ta ma wskazać kierunkirozbudowy linii kolejowych na terenie województwa lubelskiego, w tym naobszarze aglomeracji lubelskiej.

W ramach koncepcji dokładnie przeanalizowany ma być obszar,jaki obejmować będzie LKA. Zbadana zostanie też możliwość budowy nowych liniikolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina doŁęcznej. Rozważona zostanie elektryfikacja odcinka Lublin – Łuków, a takżebudowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od strony Chełma.

Planowana jest również budowa nowych przystanków kolejowychi modernizacja już istniejących, dostosowanie peronów do potrzeb osób zniepełnosprawnościami. Obok przystanków mają powstać węzły przesiadkowe, dziękiktórym możliwa będzie integracja kolei z innymi z innymi środkami transportu.

Powstanie koncepcji programowo-przestrzennej LKA umożliwinastępnie opracowanie studium wykonalności, które określi już szczegółowyzakres prac.

Porozumienie dotyczące opracowania koncepcjiprogramowo-przestrzennej na potrzeby powstania Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnejpodpisali w czerwcu marszałek województwa lubelskiego i prezes PKP PolskieLinie Kolejowe. Jak wtedy informowano, opracowanie koncepcji planowane jest wlatach 2020-2021. Realizację robót budowalnych w ramach Lubelskiej KoleiAglomeracyjnej zaplanowano w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej nalata 2021-2027. (PAP)