Liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych spadła o jedną trzecią

inforail
05.09.2014 13:11
Od czerwca do końca sierpnia 2014 liczba wypadków na przejazdach spadła w porównaniu do ubiegłego roku o 33% – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe. Zarządca infrastruktury konsekwentnie realizuje program poprawy bezpieczeństwa. Wśród działań znalazły się dziesiątki spotkań i akcji profilaktycznych, prowadzonych wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei oraz policją. Do kierowców i pieszych trafiły setki ulotek, instrukcji i apeli o bezpieczne i odpowiedzialne zachowania.
Od czerwca szczególnie intensywnie prowadzona była kampania społeczna Bezpieczny przejazd –„Zatrzymaj się i żyj!”. Tegoroczną kampanię rozpoczęliśmy symulacjami wypadków na przejazdach w 23 miejscowościach. To było ostrzeżenie przed brawurą i apel o właściwe, zgodne z przepisami zachowanie kierowców na przejazdach kolejowo –drogowych. Wydarzeniom towarzyszyły prelekcje, dyskusje i spotkania z dziennikarzami. Kontynuujemy też rozpoczęte w 2005 r działania edukacyjne, kierowane do wszystkich grup wiekowych –mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes Zarządu PLK.
W czasie wakacji 2014 (1 czerwca –31 sierpnia) liczba wypadków na przejazdach
w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła z 75 do 51. W zdarzeniach rannych zostało 7 osób a 10 poniosło śmierć. Analogicznie w 2013 roku poszkodowanych zostało 10 osób a 20 zginęło. Przyczyną wszystkich wakacyjnych tragedii na skrzyżowaniu toru i drogi był brak ostrożności kierowców.
Od czerwca do końca sierpnia 2014 liczba wypadków na przejazdach spadła w porównaniu do ubiegłego roku o 33%
Straż Ochrony Kolei, policja i pracownicy PLK w ciągu trzech miesięcy w 160 miejscowościach przeprowadzili akcję „Bezpieczny piątek”. W trakcie tych działań funkcjonariusze obserwowali zachowanie kierowców, pouczali, bądź karali mandatami osoby łamiące przepisy.
PLK udostępniła także spoty filmowe –apel o zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych i niewchodzenie na tory w miejscach niedozwolonych. Z materiałów mogą korzystać szkoły i ośrodki szkolenia kierowców.
Poza działaniami prewencyjnymi, edukacyjnymi oraz informacyjnymi kampanii Bezpieczny przejazd –„Zatrzymaj się i żyj!”, na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach wpływ mają techniczne przedsięwzięcia zarządcy infrastruktury m.in. modernizacja jezdni, montaż nowych urządzeń sygnalizacji, objęcie obiektów monitoringiem.
Bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów zarządcy infrastruktury. W 2012 wdrożono w PLK kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa. Obejmuje on ponad 200 inicjatyw w czterech obszarach: inwestycje, działania pracownicze, organizacyjne, techniczne. Wśród nich jest m.in. program modernizacji 1300 przejazdów kolejowo –drogowych w latach 2012 –2014 o wartości 1 mld zł.