Kraków: Pasażerowie z 44 krajów w pociągu z Krakowa
Już w poniedziałek Kraków opanują pasażerowie Ekspresu Solidarności. Prawie dwustu młodych ludzi z 44 krajów świata przejedzie nietypowym pociągiem z Krakowa do Gdańska.
Co to jest Ekspres Solidarności? To projekt edukacyjny, realizowany przez Europejskie Centrum Solidarności i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak twierdzą organizatorzy, 'impulsem, który napędza pociąg jest 25. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie’. Uczestnicy programu przejadą z południa Polski przez Warszawę do Gdańska. Zobaczą miejsca, w których słowa 'solidarność’, 'wolność’, 'godność’ nabierają szczególnego charakteru. Odwiedzą miejsca symbole historii walki z totalitaryzmami XX wieku. Inicjatorzy projektu chcą, by młodzi ludzie zobaczyli i doświadczyli, że 'nie ma wolności bez solidarności’.
– Podróż Ekspresem Solidarności będzie niezwykła. Mam nadzieję, że zainspiruje młodych ludzi do przemyśleń i przekona ich, że to właśnie solidarność naprawia nasz świat, czyniąc go lepszym, że nawet dziś warto dzielić się swoimi talentami, by budować wspólnotę. Chciałbym, by zawieźli to przesłanie do swoich krajów, podzielili się nim ze swoimi przyjaciółmi, działali na rzecz wspólnego dobra – mówi o. Maciej Zięba OP, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Jaki jest plan krakowskiej części podróży? Młodzi ludzie (20-30 lat) jutro odwiedzą Auschwitz-Birkenau, a wieczorem powędrują krakowskimi ścieżkami Jana Pawła II. Wysłuchają też dwóch wykładów George Weigela – amerykański filozof, pisarz i działacz społeczny został wybrany opiekunem pasażerów ekspresu.
Z Krakowa ekspres pojedzie do Warszawy, gdzie uczestnicy projektu zwiedzą m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Podróż zakończy się w Gdańsku. Tam młodzi solidarni wezmą udział w warsztatach 'Solidarność w budowaniu demokratycznego, pokojowego ładu na świecie’. Tu też spotkają się ze swoimi rówieśnikami z całej Polski i laureatami Pokojowej Nagrody Nobla.