Kraków: Małopolski Pociąg do Historii
Małopolski Pociąg do Historii jest projektem edukacyjnym zawierającym elementy rekonstrukcji historycznej nawiązującej do szlaku pociągów pancernych w Małopolsce i kampanii wrześniowej. Na wysokim poziomie merytorycznym i edukacyjnym realizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Niepołomickim na Zamku Królewskim Niepołomicach przypomina o najświetniejszych kartach wojny obronnej 1939 roku i jedynej polskiej broni pancernej dorównującej, a wręcz lepszej od podobnych rozwiązań przeciwnika. Projekt adresowany jest zarówno do miłośników historii oręża polskiego, jak i do szerokiej publiczności, w tym z największych miast Małopolski.
Fragment historii ZNTK Nowy Sącz:
W maju 1919 roku, warsztaty sądeckie zostały podporządkowane Kierownictwu Budowy Pociągów Pancernych nr 2 z siedzibą w Krakowie, któremu podlegały także: fabryka Zieleniewskiego, Zbrojownia Wojsk Polskich i warsztaty na Woli Duchackiej w Krakowie. KBPP przetrwało do lipca 1920, po czym uległo rozwiązaniu. W tym czasie w Nowym Sączu opancerzono 12 parowozów i około 70 wagonów, w okresie przed powstaniem KBPP skompletowano tutaj 7 pociągów pancernych: PP 'Wawel’, PP 'Pomsta’, PP 'Ochotnik’, PP 'Smok’, PP 15 'Groźny’, PP 'Rozwadowczyk’
(przemianowany podczas III powstania śląskiego na 'Korfanty”), PP 7 'Wilk’, później jeszcze PP 'Stefan Czarniecki’ i PP 'Huragan’. Walczyły one dzielnie na froncie bolszewickim i ukraińskim, a wagony opancerzane w sądeckich warsztatach wzięły udział w III powstaniu śląskim w składach powstańczych pociągów pancernych 'Bajończyk’, 'Górnik’, 'Korfanty’, 'Ludyga’, Pantera’, 'Ułan’, 'Powstaniec’, 'Szwoleżer’ i 'Ślązak’.