KPRM: Poziom wynagrodzeń w POLREGIO nie odbiega od innych spółek

inforail
09.06.2022 12:45
Według otrzymanych informacji, poziom wynagrodzeń pracowników innych spółek kolejowych nie odbiega w sposób znaczący od uzyskiwanych przez pracowników Polregio – poinformował Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  

Odnosząc się natomiast do szczegółowych danych dotyczących średnich wysokości i mediany wynagrodzeń w Polregio na poszczególnych stanowiskach, Spółka poinformowała, że informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, w związku z czym nie mogą podlegać upublicznieniu.

Podwyżki

Wenderlich przypomniał, że zgodnie z porozumieniem podpisanym w dniu 13 maja 2022 r. pomiędzy Związkami Zawodowymi i Zarządem Polregio, pracownicy wynagradzani według obowiązującego w Spółce Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy otrzymają podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 400 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. oraz 300 zł od 1 stycznia 2023 r. Ustalenie i akceptacja wysokości podwyżek należy do kompetencji Zarządu Polregio, a nie ARP, będącego większościowym akcjonariuszem tej Spółki. Ponadto, zawarte porozumienie przewiduje, że w sytuacji, gdy Urzędy Marszałkowskie nie zawrą ze Spółką aneksów do obowiązujących umów PSC na świadczenie usług publicznych w pasażerskim transporcie kolejowym (Public Service Contract) do 10 czerwca br., strona społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie zostaną wdrożone podwyżki. Według stanu na dzień 13 maja br., na sfinansowanie podwyżek wyrazili zgodę Marszałkowie większości województw.

Sytuacja związana z realizacją procesu przewozowego w okresie sporu zbiorowego była na bieżąco monitorowana przez Zarząd Spółki oraz kierownictwo jednostek wykonawczych. Tam, gdzie to było możliwe podejmowano doraźne działania mające na celu realizację zamierzonej pracy przewozowej i złagodzenie skutków zaistniałych uciążliwości dla podróżnych, między innymi poprzez organizację Kolejowej Komunikacji Zastępczej. Reklamacje dotyczące zwrotów za całkowicie lub częściowo niewykorzystane bilety związane z występującymi zakłóceniami procesu przewozowego z powodu odwołanych połączeń, Spółka rozpatruje na zasadach ogólnych na podstawie Regulaminu przewozu (RPR), który przewiduje, że koszty zakupu niewykorzystanych biletów z powodu odwołania pociągów, podlegają zwrotowi.

Efektywność pracy

Odnosząc się do efektywności pracy w Polregio Wenderlich wskazał, że wykorzystywany przez Spółkę system zapewnia efektywny sposób planowania harmonogramów służb oraz czasu pracy pracowników drużyn pociągowych. System umożliwia zaplanowanie zmian roboczych wyłącznie zgodnych z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy oraz Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Jednocześnie w Spółce, podobnie jak u innych pasażerskich przewoźników kolejowych na rynku polskim, występują niedobory drużyn pociągowych, głównie w zakresie zespołu drużyn trakcyjnych (maszynistów), co powoduje konieczność zatrudniania pracowników w godzinach nadliczbowych, a to z kolei prowadzi do konieczności wprowadzania zmian do harmonogramów za zgodą pracownika. Pomimo zmian w harmonogramach pracy, w Spółce respektowane są wszelkie postanowienia Kodeksu pracy i Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, a poziom efektywnego czasu pracy, dzięki wdrożonym procesom optymalizacji, ulega stałemu zwiększeniu.