Konferencja 21 czerwca: jak wojna na Ukrainie zmienia międzynarodowy transport kolejowy

inforail
09.06.2022 16:45
Trwająca już ponad 100 dni wojna na Ukrainie z każdym dniem pokazuje jak wielkie strategiczne znaczenie ma transport kolejowy i jak bardzo współczesny świat stanowi system naczyń połączonych.

Wobec zablokowania przez rosyjską agresję ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, problemem ogólnoświatowym staje się brak możliwości wywozu ukraińskiego zboża, na które czekają odbiorcy głównie w Afryce i Azji. Co w praktyce może oznaczać, że to czy w najbiedniejszych krajach świata zapanuje głód zależeć będzie od przepustowości kolejowych przejść granicznych, głównie na granicy Polski i Ukrainy.

O konferencji

Ten palący w swej aktualności temat będzie stanowił jeden z najważniejszych wątków, które będą poruszone podczas odbywającej się 21 czerwca w Warszawie II edycji konferencji „Kolejowe przejścia graniczne”, organizowanej przez Fundację „Pro Kolej”. Czy obecna sytuacja geopolityczna spowoduje zmiany łańcuchów logistycznych w gospodarce światowej, w tym w Unii Europejskiej? Jaka w tej nowej sytuacji będzie przyszłość kolejowych przejść granicznych w Polsce i terminali intermodalnych? To zasadnicze tematy, o których debatować będą uczestnicy konferencji.

Unia Europejska już włączyła się w rozwiązanie problemu transportu ukraińskiego zboża, ale również zapewnienia dostaw do tego kraju pomocy militarnej, humanitarnej oraz zaopatrzenia dla podtrzymania gospodarki. Zaproponowano plan utworzenia „korytarzy solidarnościowych”, który obejmuje działania doraźne oraz w dłuższym horyzoncie czasowym. Podczas konferencji zaprezentuje je przedstawiciel Komisji Europejskiej dr Gabor Nagy. Wstępne zamierzenia to udostępnienie przez kraje członkowskie dodatkowego taboru i ruchomych urządzeń przeładunkowych dla zbóż, aby przyspieszyć przeładunek, co jest konieczne ze względu na różny rozstaw torów na Ukrainie i w sąsiadujących z nią krajach UE. W nieco dłuższej perspektywie zapowiedziano powstanie nowych korytarzy eksportowych i nowych połączeń infrastrukturalnych, m.in. w ramach instrumentu „Łącząc Europę”, z którego będą mogły być finansowane projekty poprawiające połączenia transportowe z Ukrainą, w tym połączenia kolejowe z terminalami kolejowo-drogowymi.

W trakcie konferencji o przyszłości kolejowych korytarzy transportowych między Ukrainą i Polską mówić będą nie tylko polscy przedstawiciele z sektora transportowego i logistycznego, ale także strony ukraińskiej oraz litewskiej.

O szerszych perspektywach powiązań transportowych i ich wpływie na strategię działania przedsiębiorstw logistycznych mówić będą m.in.: Sebastián Čarek – Senior Project Manager z Forum Train Europe, dr hab. Jana Pieriegud – ekspertka z  Rady Naukowej Fundacji „Pro Kolej”, Paweł Engel - zastępca dyrektora Departamentu Analiz Transportowych i Programowania CUPT, Marek Tarczyński - Przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki,  Jakub Jakóbowski – Coordinator of the Connectivity in Eurasia project, Ośrodek Studiów Wschodnich, dr Piotr Dybowski i Jerzy Frejgandt – przedstawiciele Siemens Mobility Sp. z o.o., czy Marek Staszek – Prezes Zarządu DB Cargo Polska S.A.

Zwieńczeniem spotkania będzie uroczysta kolacja połączona z networkingiem z udziałem prelegentów oraz gości wydarzenia.

Konferencja odbędzie się 21 czerwca br. w hotelu Novotel Airport w Warszawie, przy ul. 1 Sierpnia 1. Szczegółowy program konferencji, warunki uczestnictwa i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej organizatora – Fundacji „Pro Kolej”: https://kolej365.pl/graniczne2/  .