Komunikacja kolejowa w Polsce do poprawy. A CPK ma w tym pomóc
RealizacjaCentralnego Portu Komunikacyjnego pozwoli szybciej poprawić komunikacjękolejową pomiędzy regionami wewnątrz kraju – wskazał Bogdan Rzońca (PiS), szefsejmowej komisji infrastruktury w czwartek podczas debaty „Kiedy realnie wPolsce możemy uruchomić Kolej Dużych Prędkości?”, zorganizowanej w Instytucieim. Lecha Kaczyńskiego.
„Powinniśmy rozwiązać problem z niedostępnościąkomunikacyjną niektórych regionów Polski. Centralny Port Komunikacyjny będzietaką okazją, bo z tego co wiem, szacuje się, że wraz z CPK powstanie 800 kilometrównowych linii kolejowych.
„Będzie można skomunikować regiony Polski z tymmiejscem (CPK – PAP). Musimy objaśnić ludziom, że budowa CPK nie jest po to,żeby przejść do historii, ale żeby szybko przez Polskę przejechać. CPK to jestinwestycja, która pociągnie Polskę w górę” – przekonywał.
Z Rzońcą zgodził się inny uczestnik debaty, prezes PKP SAKrzysztof Mamiński, który stwierdził, że wybudowanie 800 km nowych liniikolejowych w Polsce przy okazji powstawania CPK, to wydarzenie, o którym oddziesięcioleci nie słyszano w Polsce, gdyż linie kolejowe były likwidowane czyremontowane, ale nowe nie powstawały.
Zdaniem Jarosława Orlińskiego, dyrektora DepartamentuProgramów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju na budowieCPK mogą skorzystać polskie firmy, zwłaszcza budowlane.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„Dla nas również powinno być ważne, abyśmy tak budowalito przedsięwzięcie (CPK – PAP), aby nasz sektor budowlany mógł skorzystać”- powiedział Orliński.
„