Koluszki: Aktualny stan modernizacji odcinka Skierniewice – Łódź Widzew
Linia kolejowa nr 001 oraz 017 Warszawa –Łódź stanowi połączenie dwóch największych aglomeracji miejskich w Polsce. Trasa na odcinku Łódź –Skierniewice leży w ciągu linii AGTC, łączącym linie C-E 65 (korytarz VI) z linią C-E 20 (Skierniewice –Łuków).
Przewozy między aglomeracjami miejskimi: warszawską i łódzką wynoszą od 25 tysięcy do 11 tysięcy pas./dobę. Czas przejazdu pociągu pasażerskiego w relacji: Warszawa Centralna –Łódź Fabryczna (długość odcinka 133 km) w rozkładzie jazdy 2005/2006 wynosił 128 min. Tym samym prędkość handlowa pociągu wynosiła ok. 62 km/godz. Aby uzyskać prędkość techniczną do 160 km/godz. konieczna była modernizacja torów i rozjazdów oraz likwidacja ograniczeń prędkości na przejazdach kolejowych. Konieczne było również podwyższenie standardu taboru, poprzez modernizację eksploatowanych 12 pociągów (66 wagonów) oraz zakup nowego taboru. W wyniku modernizacji tej linii uzyska się usprawnienie połączenia aglomeracji łódzkiej z warszawską poprzez skrócenie czasu podróżowania na tej trasie, w zależności od przyjętych do realizacji rozwiązań technicznych do około 70 minut.
Zastosowanie nowoczesnych technologii w nawierzchniach kolejowych ograniczy w dość istotny sposób emisję hałasu. Ponadto, na potrzeby modernizacji zaproponowano budowę ekranów akustycznych oraz dodatkowe zwiększenie izolacyjności okien w budynkach na terenach przyległych do linii. Przewidywane systemy odwodnienia na pewnych odcinkach wzdłuż toru zapobiegną infiltracji ścieków i zanieczyszczeń powstałych w trakcie eksploatacji i tym samym zlikwidują zagrożenie ewentualnego zanieczyszczenia wód podziemnych.
Przepusty oraz obiekty mostowe będą przystosowane do funkcji przejść dla zwierzyny, np. poprzez zaopatrzenie przepustów w tzw. suche chodniki. Na odcinkach zwartych kompleksów leśnych zastosowane zostaną specjalne reflektory odstraszające wzdłuż przebiegającej linii kolejowej.
Ze względu na zły stan techniczny infrastruktury kolejowej szczególnie na odcinku Skierniewice –Koluszki (prędkość rozkładowa V=60 km/h oraz konieczność wprowadzenia punktowych ograniczeń prędkości pociągów nawet do 20 km na godzinę) podjęto decyzję, aby w pierwszym etapie modernizować odcinek Skierniewice –Łódź Widzew.
Inwestycja została umieszczona w Sektorowym Programie Operacyjnym Transport na lata 2004 -2006, w ramach priorytetu: „Zrównoważony gałęziowo rozwój transportu”i działania „Modernizacja linii kolejowych w relacjach między aglomeracjami miejskimi i w aglomeracjach”. Źródła finansowania projektu to Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w 75 % oraz budżet państwa w 25 %.
Projekt SPOT/1.1.1/82/04 „Modernizacja linii kolejowej Warszawa –Łódź, etap I odcinek Skierniewice –Łódź Widzew”składa się z trzech kontraktów na roboty:
•Zaprojektowanie i wykonanie przebudowy odcinka Skierniewice –Koluszki
•Zaprojektowanie i wykonanie przebudowy odcinka Koluszki –Łódź Widzew
•Zaprojektowanie i wykonanie instalacji srk –LCS Koluszki oraz kontraktu na nadzór i zarządzanie w ramach projektu.
Zakres głównych prac branżowych obejmuje:
1. wymiana podtorza na długości 62,8 km linii kolejowej
2. wymiana torów na długości 62,8 km linii kolejowej
3. wymiana rozjazdów w liczbie 160 kpl.
4. wymiana sieci trakcyjnej na długości 130.87 tkm
5. wybudowanie dwóch podziemnych przejść dla pieszych w Koluszkach i Rogowie
6. modernizacja 4 mostów
7. modernizacja 6 wiaduktów
8. modernizacja 37 przejazdów kolejowych
9. modernizacja urządzeń automatyki kolejowej i teletechniki
10. modernizacja 30 peronów na stacjach i przystankach osobowych
11. przebudowa Linii Potrzeb Nieatrakcyjnych na długości 65 km
12. wybudowanie obiektów infrastruktury ochrony środowiska o długości 9,4 km .
Realizacja projektu na dzień 13 maja 2008 r.
Od 15 kwietnia zaczęła pracę komisja odbiorów ostatecznych na kontrakcie 3 (Koluszki –Łódź Widzew). Od 5 maja rozpoczęła pracę komisja odbiorów ostatecznych na kontrakcie 2 (Skierniewice –Koluszki), a od 15 maja rozpocznie pracę komisja odbiorów ostatecznych na kontrakcie 4A (LCS Koluszki). 15 kwietnia uzyskano pierwsze decyzje pozwolenia na użytkowanie trzech strażnic przejazdowych na szlaku Koluszki –Gałkówek. 6 maja uzyskano decyzję pozwolenia na użytkowanie podziemnego przejścia dla pieszych na stacji Rogów. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie podziemnego przejścia dla pieszych na stacji Koluszki spodziewane jest około 27 maja. Koniec robót torowych (post. odg. Skierniewice Park) przewidziany jest na dzień 13 czerwca. Od dnia 16 czerwca będzie wprowadzona projektowana prędkość ruchu pociągów V = 140 km/h.