Kolejowe inwestycje w ramach POIiŚ
Jak już informowaliśmy na łamach Transinfo w styczniu dokonano aktualizacji na liście projektów indykatywnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko POIiŚ. Na liście tej znalazły się również znaczne środki na rozwój kolei pasażerskiej, dlatego warto szerzej przyjrzeć się zaaprobowanym projektom.
Gdynia Główna Osobowa do modernizacji
Na liście indykatywnej znalazł się projekt wart 135,36 miliona złotych na modernizację dworca kolejowego Gdynia Główna Osobowa. Jak bardzo dobrze pamiętamy PKP chciało zburzyć budynek dworca i w jego miejscu postawić nowy obiekt komercyjny, jednak wpisanie dworca na listę zabytków zabroniło przed tym krokiem. W związku z tym przechodzi on w głównej mierze rewitalizację powiązaną z odtworzeniem zabytkowej architektury (kolumnady i podjazdu). Większa dowolność może być dopuszczona dla układu torowego i peronów.
Nowy tabor dla PKP IC
Na liście zaaprobowanych projektów znalazł się również wniosek PKP IC dotyczący zakupu taboru pasażerskiego o łącznej wartości 1 353,60 miliona złotych dla realizowanych przewozów dalekobieżnych. Zakupiony tabor ma kursować na połączeniach z głównymi miastami w kraju jak Warszawa, Gdynia, Katowice, Kraków, Poznań i Wrocław. Bez wątpienia dofinansowanie to dotyczy już rozstrzygniętego przetargu na 10 lokomotyw (dostawca Siemens) oraz 20 ezt. o dużej prędkości. Jednak oprócz tego możemy liczyć na ogłoszenie przetargu na 55 piętrowych wagonów dalekobieżnych dla pociągów TLK, które były już od dawna zapowiadane przez przewoźnika.
70 ezt. dla PKP PR
Niespodziewanie na liście znalazło się 1 321,07 miliona złotych na zakup 70 nowych ezt. przez PKP PR. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że składy te mają jeździć na połączeniach międzywojewódzkich. Jak powszechnie wiadomo połączenia międzywojewódzkie wraz z Usamorządowieniem przeszły w ręce PKP IC włącznie z 14 składami ED74, których formalny proces przekazywania trwa. Najprawdopodobniej więc projekt ten został zgłoszony jeszcze przed fizycznym przekazaniem przewozów dalekobieżnych do PKP IC. Szczęśliwie w gestii PKP PR pozostały międzywojewódzkie pociągi regionalne, które są niechcianym dzieckiem reformy. Dlatego też umieszczenie tego projektu na liście indykatywnej można odbierać jako pozytywny sygnał, bowiem samorządy nie będą mogły trzymać tych składów na liniach wewnątrz wojewódzkich. W efekcie, jeżeli sprawa zostanie dobrze rozegrana możemy spodziewać się poprawy nie tylko jakości ale również ilości połączeń międzywojewódzkich aby sprostać zapisanym wymaganiom. Nowe składy mają mieć prędkość maksymalną 160 km/h, cztery człony oraz pojemność 200 pasażerów, czyli mowa tu o pojeździe odpowiadającym ED74. Realizacja dostaw miałaby się odbywać w latach 2010 –2014.
BiT City
Dobre informacje są również dla wartego 884,12 milionów złotych projektu BiT City. Postulowana od wielu lat budowa szybkiej kolei między Toruniem a Bydgoszczą w końcu znalazła sposób finansowania. W ramach projektu zostanie zmodernizowana linia kolejowa łącząca miasta, zakupiony nowy tabor oraz wykonany szereg powiązań z komunikacją publiczną. Ważną częścią projektu jest budowa połączenia kolejowego Bydgoszcz Główna – Port Lotniczy w Bydgoszczy.
– Prace nad koncepcją BiT City rozpoczęliśmy już na początku kadencji, czyli ponad dwa lata temu. Rok temu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, choć od początku nas w tym popierało, uznało, że musimy stanąć do procedury konkursowej. Udało nam się jednak przekonać kierownictwo resortu, iż projekt ten jest tak ważny dla rozwoju regionu, że wsparcie finansowe dla niego powinno zostać uznane za jeden z priorytetów PO Infrastruktura i Środowisko. Warto pamiętać, że BiT City to nie tylko dobre skomunikowanie Dwumiasta, ale także sposób na rozwiązanie poważnych problemów komunikacyjnych Bydgoszczy. Dlatego największe środki trafią właśnie do tego miasta –komentuje marszałek województwa Piotr Całbecki.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Kolejnym z istotnych projektów jakie znalazły się na liście indykatywnej jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna o łącznej wartości 291,02 miliona złotych. W ramach projektu zostanie zmodernizowana linia kolejowa nr 16 na odcinku Zgierz-Ozorków. Oprócz tego przebudowę przejdą przystanki, z których dziewięć zostanie przebudowanych na węzły przesiadkowe. Również w tym projekcie znajduje się linia łącząca do lokalnego Portu Lotniczego. ŁKA ma obejmować linie Łódź Kaliska – Łowicz, Łódź Widzew – Kutno, Łódź Fabryczna – Koluszki, Łódź Kaliska – Tomaszów Maz. i Łódź Kaliska –Ozorków. Dla celów realizowanych przewozów zostanie zakupionych 20 ezt. o dwóch długościach (40 i 60 metrów) oraz pojemności do 200 pasażerów. Przetarg na te składy ma zostać ogłoszony we wrześniu bieżącego roku, a na torach mają się pojawić w marcu 2011 roku. Natomiast modernizacja linii Zgierz –Ozorków ma się rozpocząć w 2010 roku. Nowe składy do 2017 roku będą kursowały na wymienionych wcześniej liniach, później można je będzie zobaczyć również w innych relacjach.
Warszawski Dworzec Centralny usunięty
Oprócz wpisania nowych projektów z listy usunięto te najmniej obiecujące. Paradoksalnie wśród nich znalazł się projekt rewitalizacji dworca Warszawa Centralna. Bezsprzecznie usunięcie tego projektu z listy nie jest nijak skandaliczne, ponieważ dworzec miał zostać jedynie wyremontowany by za kilka lat zostać całkowicie zburzony i zastąpiony nową konstrukcją. Dodatkowo PKP wykazuje się postępującą nieudolnością w innych postępowaniach dotyczących dworców w Warszawie, więc może lepiej na Euro 2012 pozostawić obiekt taki, jakim jest, zamiast udawać, że zdąży się z remontem do wspominanej wcześniej magicznej daty.
Jak więc widać wprowadzone na liście zmiany są w głównej mierze pozytywnego charakteru. Teraz pozostaje jedynie oczekiwać rozpoczęcia realizacji długo planowanych i bardzo potrzebnych rozwiązań z zakresu transportu kolejowego. Bardzo pozytywnym sygnałem jest zagwarantowanie finansowania do zakupu przeszło 100 nowych ezt., które pozwolą zastąpić wyeksploatowane już pojazdy. Jest to nadal mało, jednak nieporównywalnie więcej od wcześniejszych skromnych zakupów, dlatego tym bardziej należy trzymać kciuki za realizację tych projektów.