Koleje Śląskie. Gotowe!

inforail
26.09.2011 22:21
Pociągi Kolei Śląskich pojawią się na torach w sobotę 1 października. Pierwszy Elf w barwach nowego przewoźnika wyjedzie ze stacji Częstochowa o godz. 3:55. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ogłoszone zostały: rozkład jazdy oraz ceny biletów, które od początku przyszłego miesiąca będą obowiązywały w pociągach Kolei Śląskich na trasie Gliwice-Częstochowa oraz Częstochowa-Wisła Głębce. Wszystko wskazuje na to, że kwestie związane z debiutem Kolei Śląskich zostały dopięte na ostatni guzik. Niemniej towarzyszy nam lekka trema – powiedział Adma Matusiewicz Marszałek Województwa Śląskiego.
Od 1 października Flirty pojadą jako pociągi KŚ
Od poniedziałku do piątku Koleje Śląskie uruchomią pomiędzy Gliwicami i Częstochową średnio 84 połączenia. W weekendy będzie ich 42. Dodatkowo w weekendy kursować mają dwa przyspieszone pociągi do Wisły Głębce: 'Wisełka’ (odjazd z Częstochowy o 5:57, przyjazd do Wisły Głębce o 9:24) oraz 'Stożek’ (odjazd ze stacji Sosnowiec Główny o 14:40, Wisła Głębce 17:40). Dzięki właściwej gospodarce taborowej Koleje Śląskie będą uruchamiały podobną ilość pociągów co Przewozy Regionalne, przy mniejszym zapotrzebowaniu na pojazdy kolejowe –informuje Adam Warzecha Rzecznik Prasowy przewoźnika. Połączenia będą obsługiwane przez tabor złożony z ośmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych Elf, trzech ezt-ów typu FLIRT, dwóch zestawów typu EN57KM, zmodernizowanych przez ZNTK Mińsk Mazowiecki oraz dwóch składów złożonych z wagonów przedziałowych drugiej klasy (łącznie 10 sztuk), wypożyczonych od przewoźnika słowackiego i lokomotywy elektrycznej TRAXX. Koleje Śląskie wydzierżawią dwa takie elektrowozy. Od kogo? Tajemnica handlowa. Być może będą to lokomotywy Dispolok lub Railpoolu. Naszych pasażerów nie zawsze interesuje, pociągiem której spółki będą się przemieszczać. Dla nich najważniejsze jest po prostu to, by dotrzeć do celu. Na tory województwa śląskiego już za kilka dni wyjadą nowoczesne pociągi. Mamy pełen skład osobowy, mamy bilety, kasy i taryfy, ale i tabor rezerwowy na wypadek ewentualnych problemów. I mimo, że uruchomienie tego typu spółki jest ogromnym wydarzeniem logistycznym, to jesteśmy pewni, że zakończy się sukcesem – zapewnia marszałek Adam Matusiewicz.
Elfy wreszcie wyjadą na trasy!
Ceny biletów Kolei Śląskich będą nieco tańsze od proponowanych obecnie przez Przewozy Regionalne. Najtańszy jednorazowy bilet, który pozwoli na odbycie podróży do pięciu kilometrów, kosztował będzie 2,80 zł (dla porównania w taryfie Przewozów Regionalnych za taki bilet trzeba zapłacić 3 zł), a jednorazowy normalny bilet Kolei Śląskich z Gliwic do Częstochowy będzie kosztował 19 zł (Przewozy Regionalne – 19,50 zł). Oprócz tradycyjnej taryfy kilometrowej Koleje Śląskie wprowadziły atrakcyjną cenowo taryfę liniową stanowiącą odpowiednik taryfy strefowej Przewozów Regionalnych. Na 11 wybranych liniach (L11-17, L61-64) będą obowiązywały specjalne ceny biletów. Bilety liniowe jednorazowe w aglomeracji śląskiej (taryfy TL 1-4) są ważne przez 120 minut, natomiast w pociągach kursujących do Wisły (taryfy TL 5-8) przez 240 minut.
W pociągach Kolei Śląskich uznawane będą uprawnienia do wszystkich ulg ustawowych. Przewoźnik ponadto wprowadził własne ulgi handlowe. Bilet 'SilesiaWeekend’ umożliwi podróżującym w weekendy korzystać z 20% ulgi na zakup biletu KŚ w obie strony (15% w jedną stronę). Bilet 'Rodzinny’ (dla 2-6 osób, w tym co najwyżej dwóch dorosłych i co najmniej jedno dziecko do 16 roku życia) daje możliwość zakupu biletu jednorazowego z 30% ulgą na przejazd w jedną lub obie strony. Dzieci i młodzież do 26 roku życia, które nie posiadają prawa do ulgi ustawowej będą mogły skorzystać z ulgi 20% (KŚ 26), natomiast pasażerowie powyżej 65 roku życia będą mogli skorzystać z 30% ulgi w ramach biletu 'SENIOR 65+’.
Z perspektywy pasażera zmieni się przede wszystkim komfort podróży. Oprócz tego nasze bilety będą niewiele, ale jednak zauważalnie tańsze od biletów oferowanych przez Przewozy Regionalne. Na trasie Gliwice-Częstochowa bardzo istotne będzie również taktowanie pociągów, czyli ich regularne kursowanie w odstępach trzydziestominutowych – tłumaczy Marek Worach prezes Kolei Śląskich.
Elfy wreszcie wyjadą na trasy!
Sprzedaż biletów prowadzona będzie przede wszystkim we własnych kasach oraz biletomatach, które zostaną uruchomione w październiku, a także przy pomocy telefonu komórkowego w ramach systemu CallPay. 1 października Koleje Śląskie uruchomią siedem własnych kas biletowych w budynkach dworców (Częstochowa ul. Piłsudskiego, Poraj, Łazy, Będzin Miasto, Sosnowiec Główny, Chorzów Batory, Zabrze), cztery własne kontenery kasowe (Gliwice, Katowice ul.
Konopnickiej i pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej oraz Dąbrowa Górnicza) oraz dwa kontenery dzierżawione od innych przewoźników (stacje Myszków i Zawiercie). Biletomaty zainstalowane zostaną na stacjach Częstochowa, Częstochowa Raków, Myszków, Zawiercie, Łazy, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec Główny, Katowice, Chorzów Batory, Ruda Chebzie, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice. Bilet będzie można kupić również w pociągu u konduktora.
Po kilkunastu tygodniach negocjacji z Przewozami Regionalnymi w tym tygodniu zakończono rozmowy na temat wzajemnego honorowania biletów. Ustalono, że odcinku Gliwice-Częstochowa Koleje Śląskie honorować będą następujące rodzaje biletów i kart z oferty PR: REGIOkarnet ważny we wszystkich pociągach, REGIOkarnet ważny w pociągach REGIO, Turystyczny ważny tylko w pociągach REGIO, Turystyczny ważny we wszystkich pociągach, bilet sieciowy, REGIOkarta roczna, REGIOkarta półroczna, REGIOkarta SENIOR. Przewozy Regionalne na odcinku Chorzów Batory-Częstochowa będą natomiast honorować w pociągach REGIO następujące rodzaje biletów sprzedanych zgodnie z taryfą przewozową Kolei Śląskich: bilety okresowe miesięczne, wydane wg taryfy normalnej oraz z ulgami ustawowymi (37%, 49%, 51%, 78%, 93%, 95%) i ulgami handlowymi (20%, 30%), bilet 'SilesiaWeekend’, bilet 'SENIOR 65+’ (wyłącznie bilety okresowe miesięczne z ulgą 30%), KŚ 26 (wyłącznie bilety okresowe miesięczne z ulgą 20%).