Koleje samorządowe zainteresowane wspólnym biletem Prezesa Mamińskiego?
Kwestia uruchomieniaprojektu „Wspólnego Biletu” ma dla Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwapriorytetowe znaczenie – poinformował wiceminister Andrzej Bittel.
I dodał, że resort chce skorzystać z najlepszych doświadczeńw różnych rejonach kraju w odniesieniu do omawianej problematyki. Z uwagi nadużą złożoność projektu oraz skomplikowany charakter tego procesu, jegorealizacja została rozłożona na etapy.
W dniu 11 września 2017 r. nastąpiło wdrożenie I etapuprojektu Wspólny Bilet. Trzej przewoźnicy: PKP Intercity, Przewozy Regionalne,PKP SKM w Trójmieście wraz z informatyczną firmą z Grupy PKP – PKP InformatykaSp. z o.o. oraz przy zaangażowaniu przedstawicieli MIB przygotowali koncepcjęnowej funkcjonalności sprzedażowej (Pakiet Podróżnika) polegającej nastworzeniu podróżnemu możliwości zakupu w jednym miejscu jednego dokumentu potwierdzającegomożliwość przejazdu większą liczbą pociągów. Z punktu widzenia pasażera,ułatwienie polega na możliwości zakupu kilku biletów w tym również na podróżdalekobieżną na jednym dokumencie. Dotyczy to pociągów każdego z przewoźnikówuczestniczących w nowej funkcjonalności sprzedażowej. Powyższa funkcjonalnośćzostała udostępniona w każdym punkcie odprawy kasowej każdego ze wskazanychwyżej przewoźników – podał Bittel.
Ponadto, w kolejnym etapie wdrażania Pakietu Podróżnikaprzewidywane jest udostępnienie możliwości zakupu biletów na kilka przejazdów wramach jednej transakcji realizowanej przez Internet. Zainteresowanie udziałemw Pakiecie Podróżnika wyraziły już: Łódzka Kolej Aglomeracyjna, KolejeDolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Arriva RP, KolejeMazowieckie, Koleje Małopolskie, a nawet Warszawska Kolej Dojazdowa.
Tymczasem jeszcze w grudniu 2017 roku członek Zarządu KoleiMazowieckich Dariusz Grajda mówił nam, że żadnych spotkań z PKP SA w sprawierozszerzenia wspólnego biletu nie było. Jednocześnie zaznaczył, że mazowieckaspółka jest otwarta na propozycje. Przypomnijmy też, że samorządowi przewoźnicywprowadzili swój własny wspólny bilet, który z kolei nie jest skorelowany ztzw. wspólnym biletem Prezesa Mamińskiego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ze strony MIB w dalszym ciągu są kontynuowane praceanalityczne związane z wdrożeniem Wspólnego Biletu rozumianego, jakozaproponowanie pasażerom kompleksowego rozwiązania umożliwiającego zakup wjednym miejscu, w trakcie jednej transakcji, przy użyciu dowolnych środkówpłatniczych wspólnego biletu umożliwiającego przejazd dowolną liczbą wybranejprzez podróżnego kategorii pociągów ze stacji wyjazdowej do miejsca docelowego –poinformował wiceminister Bittel. Prace prowadzone są z udziałem podmiotów,które przygotowały Pakiet Podróżnika. W kolejnych etapach wdrażania takiegorozwiązania, powinna zostać również zaoferowana możliwość sprzedaży WspólnegoBiletu przez pozostałych przewoźników kolejowych, a następnie zaimplementowanamożliwość nabywania biletów przewoźników pozostałych gałęzi transportu – dodał.
„