Kolejarze pomagają walczyć z koronawirusem
Spółki z Grupy PKP zapośrednictwem Fundacji Grupy PKP przeznaczą ok. 5 mln zł na walkę zkoronawirusem.
Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup specjalistycznegosprzętu do badań laboratoryjnych. Jako pierwsza sprzęt wraz z odczynnikamiotrzyma Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
Pracownicy Grupy PKP nie tylko czuwają nad bezpieczeństwempasażerów, umożliwiając im podróżowanie do pracy, placówek medycznych i innychmiejsc, w których mogą załatwić niezbędne sprawy. Mając na uwadze najważniejsządziś kwestię – zdrowia publicznego milionów Polaków – zarząd i rada nadzorczaPolskich Kolei Państwowych S.A. podjęły decyzję o przekazaniu darowizny celowejw wysokości 2 mln złotych dla Fundacji Grupy PKP na rzecz walki zkoronawirusem. Łączny budżet, w skład którego wchodzą darowizny od spółek GrupyPKP na rzecz tych działań, będzie wynosił blisko 5 milionów złotych.
Polskie KolejePaństwowe to odpowiedzialna firma. W trudnej sytuacji, a z taką mamy doczynienia obecnie, dokłada wszelkich starań, aby skutki epidemii były jaknajmniej dolegliwe. Bardzo dziękuję kolejarzom za ich codzienną służbę oraz zapodjęte inicjatywy – stwierdza minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Pandemia związana zrozprzestrzenianiem się koronawirusa, która dotknęła dziś społeczność międzynarodowąi obywateli Polski, jest największym zagrożeniem epidemicznym XXI wieku.Nadzwyczajna sytuacja, w jakiej obecnie się znaleźliśmy, wymaga nadzwyczajnychdziałań: dyscypliny, wdrożenia specjalnych procedur w pracy i życiu codziennym,ale także empatii i troski o drugiego człowieka. Polskie Koleje Państwowe, jakofirma z wieloletnią tradycją, w której służba społeczeństwu to podstawacodziennej działalności, czują się w obowiązku wspomóc służbę zdrowia w walce zobecnym zagrożeniem – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.
Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który pozwolilaboratoriom zwiększyć możliwości diagnostyczne oraz przyspieszyć wykonywaniebadań u osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, jest jednym z wielu przedsięwzięć,które pozwalają zwiększać szanse powodzenia w codziennej walce z pandemią.Kolejowe spółki starają się wykorzystywać wszystkie swoje możliwości i zasoby –np. pracownicy WARS rozpoczęli dostawy przygotowanych przez własnych kucharzyobiadów dla lekarzy i pielęgniarek z Wojskowego Instytutu Medycznego wWarszawie. Prężnie działa także FundacjaGrupy PKP, która prowadzi wiele projektów na rzecz walki z koronawirusem, m.in.wolontariat pracowniczy na terenie całego kraju. Jego celem jest wsparcie osóbstarszych i kolejarzy na kwarantannie domowej, którzy znajdują się w trudnejsytuacji bez możliwości wyjścia z domów.
Obecnie podstawowymcelem Fundacji jest wsparcie wszystkich, którzy potrzebują pilnej pomocy.Sytuacja w kraju wymaga od nas reakcji i szybkiego działania. Kolejarze wciążpełnią swoją służbę, dlatego zapewniamy im środki ochrony osobistej – mówiKatarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
Fundacja dokłada swoją cegiełkę na rzecz walki z Covid 19poprzez:
· dystrybucjęmaseczek ochronnych wyprodukowanych przez MODUS Przedsiębiorstwo Odzieżowe S.A.wśród kolejarzy pozostających w czynnej służbie – firma na co dzień zajmuje sięszyciem mundurów kolejowych, ale ekspresowo przestawiła produkcję na maski;
· wsparciepracowników Kolejowej Medycyny Pracy w środki ochrony osobistej,
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
· przekazaniemaseczek ochronnych pracownikom na place budowy, na których realizowane sąinwestycje kolejowe, w czasie gdy tak istotne jest utrzymanie miejsc pracy;
· dostarczanieartykułów pierwszej potrzeby pracownikom kolei i emerytom przebywającym nakwarantannie domowej,
· przekazywaniesprzętu komputerowego dzieciom uczącym się zdalnie, w szczególności
z rodzin w trudnej sytuacji materialnej;
· zakup sprzętu laboratoryjnego doWojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
w Warszawie.
„