Kielce: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2009

inforail
16.09.2009 13:52

Kolejowe wątki pojawiają się w programie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ideą tej kampanii społecznej jest ukazanie negatywnych konsekwencji preferowania komunikacji samochodowej. Interesujące propozycje imprez z udziałem Przewozów Regionalnych przygotowano w Kielcach i Częstochowie.
Coraz częściej ludzie narzekają na pogorszenie jakości życia, do czego przyczyniają się m.in.: zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, a także zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. Stąd propozycje imprez popularyzujących proekologiczne środki transportu, a także inicjatyw wpływających na kształtowanie postaw i wzorców zachowań przyjaznych środowisku związanych z komunikacją.
W czwartek 17 września w godzinach 10.00 –12.00 na kieleckim dworcu PKP PR spotka się zarówno z dorosłymi, jak i najmłodszymi mieszkańcami miasta pod hasłem „Podróże koleją”. Dla dzieci i młodzieży będzie to przede wszystkim okazja do zabawy i przejażdżki (odjazd o godzinie 11.15) nowoczesnym autobusem szynowym do stacji Kielce Herbskie i z powrotem. Równolegle przez cały dzień będą prowadzone akcje „Miasto dla ludzi”oraz „Kielce witają”, podczas których na pewno nie zabraknie promocji nowych pociągów interREGIO z Kielc do Warszawy i Wrocławia.
W piątek 18 września w godzinach 12.00 –14.00 mieszkańcy Częstochowy będą mogli zwiedzić nieczynne zazwyczaj tego dnia Muzeum Historii Kolei znajdujące sie na dworcu stradomskim. Placówka prowadzona przez miejscowe Towarzystwo Przyjaciół Kolei Warszawsko –Wiedeńskiej zgromadziła sporo ciekawych eksponatów: od dwóch parowozów począwszy po różnego rodzaju pamiątki kolejowe (szafy biletowe, kasowniki, lampy, semafory, mundury, zdjęcia, dokumenty i odznaczenia).
W niedzielę 20 września na godzinę 6.40 zaplanowano wyjazd pociągiem PKP PR z Częstochowy do Julianki, skąd rozpocznie się trasa rajdu rowerowego „Szlakiem miejsc pamięci wojennej w Lasach Janowskich”. Fascynująca wyprawa po historii wśród mogił i pomników zagubionych wśród drzew planowana jest na 30 kilometrów i po zatoczeniu koła zakończy się na stacji w Juliance. Z tej aktywnej formy spędzenia ostatniej letniej niedzieli zamierza skorzystać grupa kilkudziesięciu osób, które –wybierając te dwa środki transportu –w ten sposób zaakcentują swoja proekologiczną postawę. Każdy, kto przed wyjazdem zgłosi się do przewodnika rajdu otrzyma tańszy bilet na przejazd pociągiem Przewozów Regionalnych.