KDP do Budapesztu, a z Budapesztu do Rumunii?
Jak jużinformowaliśmy wczoraj na łamach InfoRail.pl budowa kolei dużych prędkości międzyWarszawą a Budapesztem było jednym z głównych tematów rozmów między ministreminfrastruktury Andrzejem Adamczykiem a ministrem spraw zagranicznych i handluWęgier Peterem Szijjarto, które odbyły się 8 lutego 2018 r. w Warszawie.
A tymczasem Węgrzy chcą też budować szybką kolej dalej, doRumunii.
MI przypomina, że kolej dużych prędkości w Polsce byładotychczas analizowana jako połączenie na osi wschód – zachód. Obecny rządmyśli o kolei szerzej, jako o systemie komunikacyjnym łączącym Polskę z naszymisąsiadami. W 2017 roku minister Andrzej Adamczyk powrócił do dyskusji opotrzebie budowy kolei dużych prędkości. Ministerstwo zorganizowało w czerwcu2017 r. międzynarodową konferencję w tej sprawie.
Zacieśnieniewspółpracy między naszymi krajami w zakresie połączenia Warszawy i Budapesztukoleją dużych prędkości to z całą pewnością przedsięwzięcie o charakterzecywilizacyjnym, w pełni wpisujące się w obecnie realizowaną przez Rząd RPpolitykę wspierania innowacji wzmacniających system transportowy RP. Może sięono stać kołem zamachowym naszej gospodarki, dzięki któremu będziemy mogli wpełni wykorzystać nasze przewagi konkurencyjne – powiedział minister infrastrukturyAndrzej Adamczyk. Jestem przekonany, żekoncepcja połączenia Polski i Węgier siecią kolei dużych prędkości toniewątpliwie projekt, który może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej, zkorzyścią dla naszego regionu – podkreślił.
MI informuje, że rozmowy ministra Andrzeja Adamczyka zwęgierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Peterem Sziijarto to krok dozapewnienia, oprócz połączeń towarowych w krajach Europy Środkowej, równieższybkich połączeń pasażerskich w tym regionie. Analizy węgierskie zakładają, żedzięki budowie kolei dużych prędkości między Warszawą a Budapesztem, czaspodróży na tej trasie może się skrócić do ok. 4 godzin. Podczas wizyty wWarszawie minister Sziijarto podkreślił, że Węgry prowadzą rozmowy o budowiepołączenia systemem KDP także ze swoimi południowymi sąsiadami, czyliRumunią.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wynikiem polsko-węgierskich rozmów będzie spotkanie 6 marca2018 r. ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej, które są zainteresowane budowąKDP w regionie. Jest to pierwszy projekt kolei dużych prędkości, który marealne szanse wdrożenia w Europie Środkowej, wpisujący się w plany strategicznepaństw V4. Ministerstwo Infrastruktury prowadzi analizy związane z tymprojektem. Proponowane połączenie na terenie Polski przebiegałoby z Warszawy,przez Centralny Port Komunikacyjny i dalej na południe z wykorzystaniem BramyMorawskiej, przez Czechy, Słowację i Węgry.Obecnie trwają rozmowy w tej sprawie. Jak zapewnił minister Adamczyk,zostaną przeprowadzone szczegółowe analizy tego projektu. Zostanie równieżpowołany specjalny zespół, w skład którego wejdą eksperci m.in. z InstytutuKolejnictwa.
„