Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Katowice: Wsiąść do pociągu prywatnego

inforail
20.02.2006 07:26
Przewoźnikiem, którego pociąg 20 lutego zabierze pierwszych pasażerów, jest PCC Rail Szczakowa. – Podpisaliśmy z nią umowę tylko na cztery próbne przejazdy. Nie wiemy, czy ma zamiar dalej korzystać z naszej infrastruktury – mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.
Do poniedziałku prywatny przewoźnik nie udziela żadnych informacji na temat swoich planów. Prywatne spółki kolejowe mogą swobodnie korzystać z torów należących i zarządzanych przez PKP PLK. Bardziej opłaca się im jednak działać na konkurencyjnym rynku przewozów towarowych niż uzależnionym od dotacji samorządowych rynku przewozów pasażerskich. – Do tej pory nie zostały w sposób jednoznaczny uregulowane zasady dofinansowania przewozów regionalnych, nie ma też pewności co do zasad korzystania z infrastruktury PKP PLK oraz gwarancji stałości stawek – mówi Henryk Klimkiewicz, prezes stowarzyszenia Railway Business Forum. Wspomniane przez niego braki uregulowań to podstawowe bariery, które napotykają przewoźnicy prywatni chcący wejść na ten rynek. – Wysokość opłat za korzystanie z infrastruktury PKP PLK jest publikowana i zatwierdzana przez Urząd Transportu Kolejowego – ripostuje Krzysztof Łańcucki. Wahają się one od kilku do ponad 20 zł za kilometr, w zależności od klasy linii.
Mimo że kilku prywatnych przewoźników ma już licencję na przewozy pasażerskie, żaden – oprócz PCC Rail Szczakowa i spółek, w których udziały posiada PKP SA – z niej nie korzysta.
– Dysponujemy licencją na przewozy pasażerskie, ale nie będziemy zabiegać o ten obszar rynku – mówi Bogdan Tofilski, rzecznik Przedsiębiorstwa Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem. Przewozy pasażerskie, mimo dotacji państwowych, są nieopłacalne. Nie są w stanie cieszyć się takim zainteresowaniem pasażerów, by samodzielnie się utrzymać. Dwie spółki: CTL Logistic-CTL Reggio i CTL Expres, licencje na przewóz osób koleją otrzymały w listopadzie 2005 roku. – Rozważamy uruchomienie takiej działalności, na początek w Szczecinie i okolicach – mówi Danuta Sikora-Kuklewicz, rzecznik prasowy spółki. Nie chce zdradzać szczegółów tych planów. PCC Rail Szczakowa do realizacji przewozów pasażerskich powołała w zeszłym roku spółkę Kolej Nadwiślańska. Jej danych finansowych nie znamy. Szczegóły: http://rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060214/ekonomia/ekonomia_a_30.html