Jaki dworzec w Szczytnie? Po warsztatach kreatywnych
PKP SA poinformowała,że wczoraj odbyły się warsztaty kreatywne dot. planów modernizacyjnych dworca wSzczytnie.
Na spotkaniu w Urzędzie Miasta obecni byli mieszkańcy,przedstawiciele samorządu i przedsiębiorcy. Każdy miał możliwość przedstawieniaswoich oczekiwań, potrzeb i pomysłów dotyczących planowanej inwestycji.
Podzieleni na grupy uczestnicy otrzymali szczegółowe zasadyudziału i dowiedzieli się, jaki jest zakres inwestycji, czyli na które elementyinfrastruktury będą mieli wpływ. Następnie, wzięli udział w badaniu preferencjizwiązanych z oceną użyteczności dworca.
Po przeprowadzeniu badania rozpoczęła się praca moderowana wzespołach roboczych, w których uczestnicy zaproponowali oczekiwania w zakresiekoncepcji funkcjonalno-użytkowej dworca. Oprócz typowych funkcji dworcowych,dla dyskutujących istotnym zagadnieniem okazały się funkcje uzupełniające dlaosób oczekujących na podróż i mieszkańców. Zwracano także uwagę na potrzebęzaaranżowania miejsc postojowych typu Kiss&Ride oraz parkingów rowerowych ztak zwanym słupkiem serwisowym. Wspomniano też o możliwości ładowania pojazdówi urządzeń elektrycznych. Uczestnicy oczekiwali, że na terenie zmodernizowanegoobiektu znajdzie się miejsce dla prowadzenia działalności gospodarczej.Zaproponowano też zorganizowanie ekspozycji materiałów związanych z historiądworca i kolei. Ponadto zwrócono uwagę na potrzebę nawiązania współpracy zorganizacjami pozarządowymi działającymi na terenie miasta i przygotowaniepowierzchni, na której mogą one prowadzić cykliczne zajęcia dla mieszkańców ipodróżnych.
Udział w warsztatach przedstawicieli różnych środowiskzaangażowanych w życie miasta (m.in. społecznicy, przedstawiciele organizacjipozarządowych i administracji samorządowej, animatorzy kultury, przedsiębiorcy)stworzyła szansę na wymianę pomysłów i dyskusję o najbardziej potrzebnychfunkcjonalnościach dworca. W rozmowy zaangażowani byli również przedstawicielePKP S.A. Na zakończenie każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, co dałomożliwość dyskusji na temat każdego z pomysłów oraz oceny jego realności iatrakcyjności.
Uczestnicy warsztatów już niebawem otrzymają dostęp dospecjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacjeo postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swojespostrzeżenia i uwagi.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Głównym celem realizowanych przez PKP S.A. inwestycji jestjak najlepsze dostosowanie dworców do potrzeb pasażera i zapewnienienajwyższych standardów obsługi. Kompleksowa przebudowa obiektów oznaczagruntowną modernizację wnętrza i elewacji budynków, uporządkowanie terenówprzyległych oraz dostosowanie dworców do potrzeb osób o ograniczonej mobilnościi osób niepełnosprawnych.
Kolejne warsztaty w Białymstoku są zaplanowane na 1 marca2017 r.
„