Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

InnoTrans 2006 – czas na szyny (1)

inforail
05.12.2006 14:55

Nigdzie indziej jak na targach InnoTrans nie widać jak szeroki przemysł i ile branży istnieje wokół kolejnictwa. Niniejszy artykuł rozpoczyna cykl prezentacji poświęconych tegorocznym targom InnoTrans, które odbyły się w dniach 19 –24 września w Berlinie. W tym roku było ponad 1600 stanowisk wystawowych firm z 41 krajów świata oraz zajęty cały dostępny plac z torami. Targi obejrzało 66 tysięcy odwiedzających ze 109 krajów świata. Tradycyjnie targi były miejscem spotkania i prezentacji szeroko rozumianego sektora kolejowego (budowy pojazdów, torowiska, szynowej komunikacji miejskiej, kolejowej techniki cyfrowej oraz usług) do tego dołączyły dwie nowości, czyli ogólnie pojęte wnętrza oraz budownictwo tuneli. Zwłaszcza to ostatnie organizatorzy targów oceniają bardzo pozytywnie.

Zmodernizowana jednostka ET420 Plus Fot.InnoTrans

My jednak na samym początku chcielibyśmy zwrócić uwagę właśnie na ten wcześniejszy aspekt targów, jakim jest zwiększenie nacisku na wzornictwo przemysłowe i targi wnętrz. Jakże przydatna dziedzina znalazła w końcu swoje miejsce na targach jako osobny sektor. Oczywiście każdy prezentowany pojazd posiada swoje własne i niepowtarzalne wnętrze, stanowiące mniej lub bardziej udaną formę wzornictwa przemysłowego. Do tego aspektu będziemy się starali nawiązywać przy omawianiu poszczególnych konstrukcji pojazdów. Natomiast warto tutaj wspomnieć o wystawionej przez koleje niemieckie DB jednostki elektrycznej serii 420, zmodernizowanej do nowego standardu estetycznego określanego mianem „plus”. Dokładny zarys przebudowy przybliżymy w najbliższym czasie.
Lodowcowy Express Fot. InnoTrans
W dziedzinie projektów modernizacji wnętrza zaprezentowała się firma TRICON Design AG. Firma ta oferuje usługi w zakresie stylistyki przemysłowej. Od małych detali, poprzez stylistykę siedzeń, schematów malowań, skończywszy na kompleksowych projektach zmiany wizerunku całych połączeń. Na to ostatnie działanie składa się kompletna odnowa malowania zewnętrznego, wnętrz pojazdów, a na kampanii reklamowej skończywszy. Do obecnego momentu firma może się pochwalić dużą ilością zrealizowanych projektów. Jednak największy akcent postawiono na najnowszy owoc pracy, jakim jest kompletna odnowa wizerunku „Lodowcowego Expresu”kursującego w Szwajcarii. Drugim projektem, w którym firma brała udział, jest nowa piętrowa jednostka elektryczna dla S-Bahn Zürich. Tutaj odpowiadano za wygląd wnętrza jak i zewnętrzny. W latach wcześniejszych firma opracowała kilka modernizacji wnętrz wagonów DB, jak również kilka wzorów malowań dla prywatnych firm. Ciekawostką jest stworzona dla firmy Siemens wizualizacja pociągu dużej prędkości, który miałby charakterystyczny dla marki wygląd. Po tak artystycznej przerwie czas opuścić pracownie stylistów i udać się w bardziej codzienny świat dostępnych na rynku komponentów.
Siedzenia Hydra firmy Compin Fot. InnoTrans
Francuzi to nieco dziwny naród, gdzie obok chaosu przestrzennego istnieje wzorcowy ład, gdzie obok zabytkowego budynku może powstać nowoczesna architektura i co ciekawsze to kraj w którym udało się pogodzić kulturę techniczną z pojęciem stylu. Dokładnie takie wyroby prezentuje firma Compin. Zaprezentowany model Hydra cechuje się zarówno funkcjonalnością jak i również wysokimi walorami estetycznymi. Siedzenia te są dedykowane do pociągów dalekobieżnych wysokiej klasy. Model Hydra jest siedzeniem drugiej klasy, dla pierwszej przewidziano nieco zbliżony stylistycznie model Calypso. Oprócz tego fabryka produkuje również bardziej klasyczne w wyglądzie siedzenia, które są bardzo powszechnie stosowane w pociągach TGV nie tylko we Francji ale również w Korei. Oprócz pociągów dalekobieżnych firma posiada również w ofercie fotele do pociągów regionalnych (4 typy), podmiejskich (również 4 typy) oraz komunikacji miejskiej (5 typów). Ofertę dopełniają siedzenia składane. Bez wątpienia firma ta jest głównym dostawcą siedzeń na rynek Francuski i bardzo prawdopodobne jest, że jadąc tam publicznym środkiem transportu siedzimy właśnie na siedzeniu tej firmy.
Stoisko firmy Kiel. Fot. InnoTrans
Nie zabrakło również firmy Kiel, która na swoim stoisku prezentowała szeroką gamę swoich produktów. Franz Kiel GmbH &Co. KG to duży gracz na rynku siedzeń do środków transportu, który oprócz głównego zakładu w Niemczech, posiada również spółki córki we Francji, Holandii, Turcji oraz w Polsce. W ofercie znajdują się siedzenia przeznaczone dla autobusów miejskich, podmiejskich, międzymiastowych oraz autokarów. Natomiast w strefie pojazdów szynowych mamy siedzenia dla metra i kolei podmiejskiej oraz pociągów regionalnych. co ciekawe producent nie oferuje specjalnej linii produktów do szybkich pociągów wysokiej klasy.
Siedzenia firmy Clerprem Spa. Fot. InnoTrans
Kolejnym wystawcą w kategorii siedzeń jest włoski Clerprem Spa. Firma ta zaczęła działalność w 1969 roku na obszarze form poliuretanowych. Po latach prac firma jako pierwsza opracowała technologię do produkcji poliuretanowych kształtek do siedzeń oraz materiałów obiciowych. To musiało zaowocować dominującą pozycją na rynku oraz posiadaniem w ofercie pełnej gamy siedzeń.
Astromal. Fot. Astromal Siedzenia Astromal w autobusie szynowym SA 133. Fot. Astromal Siedzenia Astromal w tramwaju 121N. Fot. Astromal
Swoje miejsce na tegorocznych targach miała również znana polska firma Astromal. Polski rynek siedzeń autobusowych i tramwajowych przeszedł szeroką drogę. Od „gołych”plastikowych wytłoczek po miękkie tapicerowane siedzenia. Rozwój rynku autobusowego w Polsce pozwolił na wprowadzenie specjalnych siedzeń również dla konstrukcji autobusów lokalnych oraz autokarów. Obecny wzrost zamówień w sektorze kolei regionalnych oznacza powolne rozszerzanie oferty w tym zakresie. Obecnie produkowane autobusy szynowe mogą być już wyposażane w odpowiednie rozmiarowo dla nich siedzenia. Firma oprócz produkcji szerokiej gamy siedzeń (w tym stadionowych oraz foteli kierowcy) zajmuje się również dostarczaniem elementów wewnętrznych oraz zewnętrznych do niektórych pojazdów transportu publicznego oraz samochodów ciężarowych oraz indywidualnych.
 
W kategorii siedzeń przedstawiła się również szwedzka firma BE-GE Industri AB, która jest wyspecjalizowanym producentem siedzeń dla kierowców, motorniczych oraz maszynistów. Do każdej gałęzi transportu opracowano specjalne siedzenia, dostosowane do wymogów panujących w danym typie środka transportu. Jednak niezależnie od tego środka mamy zawsze szeroki wybór typów siedzeń.
Gabriel A/S Fot. Gabriel A/S Przykładowe tkaniny. Fot. Gabriel A/S Przykładowe tkaniny. Fot. Gabriel A/S
Wiadomym jest, że do wykonania atrakcyjnego wnętrza potrzeba również stosownych, oryginalnych tkanin. Również przedstawiciele tego sektora wzięli udział w targach. Jednym z nich jest duńska firma Gabriel A/S, produkująca szeroką gamę tekstyliów, w tym również specjalną serię przeznaczoną dla środków transportu.
Stoisko Lantal Textiles. Fot. InnoTrans
Kolejnym wystawcą w kategorii tekstyliów była szwajcarska firma Lantal Textiles. Jest to producent wyspecjalizowany w produkcji materiałów specjalnie przeznaczonych dla środków transportu. Materiały na siedzenia czy zasłony, dla samolotów, pociągów, autobusów i statków. Jednym zdaniem wszystko, czego stylista potrzebuje dla nadania wnętrzu wyrazu i charakteru.
Prezentacja produktów Hübner GmbH. Fot. InnoTrans
Wnętrze pojazdu to również przejścia między wagonowe, coraz częściej urządzane jako szerokie, bezbarierowe przejścia podobne do stosowanych w autobusach przegubowych. Nic więc dziwnego, że na targach swoje stoisko miał również Hübner GmbH, znany producent przegubów autobusowych. Jednak Hübner to nie tylko osłony przegubów. To również systemy skrętne umieszczone wewnątrz przejść. Firma dostarcza również przednie szyby, kształtki plastikowe, projektuje stanowiska maszynisty / motorniczego, systemy drzwiowe, profile wewnętrzne czy rozkładane rampy. Oprócz tego firma ma bardo szeroki wachlarz produktów, nie tylko w branży autobusowo –kolejowej ale również w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym czy też medycznym.
 
Drugą strefą targów, którą chcielibyśmy pokrótce przybliżyć, to strefa IT, czyli najnowszej technologii. Nowoczesne systemy komputerowe znajdują wszelakie zastosowanie. My jednak chcielibyśmy przybliżyć je pod kątem systemów informacji pasażerskiej. Już dawno minęły czasy, gdy do powiadamiania pasażerów o przyjazdach i odjazdach pociągów służyły „pragotrony”, powszechne jeszcze na wielu polskich dworcach. Stosowane później (głównie na zachodzie) wyświetlacze stosujące monitory telewizyjne, czy proste wyświetlacze diodowe to również przeszłość. Obecnie stosuje się już monitory LCD lub technologię plazmową. I na tym skupiały się wystawy producentów.
Stoisko Infotronic S.p.A. Fot. innoTrans
Infotronic S.p.A to włoski producent systemów informatycznych. Firma oferuje systemy zarządzania ruchem, medyczne, czy też interesujące nas systemy informacji pasażerskiej. Jako sposób prezentacji tych informacji wybrano monitory LCD – TFT.
Stoisko CONRAC GmbH. Fot. InnoTrans
Drugą firmą prezentowaną w tym obszarze jest niemiecki CONRAC GmbH. Przedsiębiorstwo to zajmuje się rozwojem i produkcją zarówno wyświetlaczy w technologii TFT jak również całych systemów informacyjnych. Oferta jest podzielona na rozwiązania dla lotnisk, dla transportu oraz jako biznesowe i przemysłowe.
Wyświetlacz systemu AEG. Fot. InnoTrans
AEG Gesellschaft für moderne Informationssysteme mbH (Czyli Ogólne Przedsiębiorstwo Elektryczne dla nowoczesnych Systemów Informatycznych z o. o. to przedsiębiorstwo z niemieckiego miasta ULM, które podobnie jak wcześniej wymieniane firmy zajmuje się opracowywaniem systemów informacyjnych dla potrzeb transportu publicznego.
Stoisko firmy Buse. Fot. InnoTrans
Buse Informationssysteme GmbH to niemiecka spółka córka czeskiego producenta Buse s.r.o (czyli Buse sp. zo.o.). Ta dosyć dobrze znana w Polsce firma zajmuje się produkcją systemów informacji pasażerskiej, gdzie wykorzystuje głównie własnej produkcji wyświetlacze diodowe. Ta dosyć powszechna technologia nie stanowi już nowości na rynku i czynnika odniesienia sukcesu. Dlatego firma wprowadziła do swojej oferty wyświetlacze wewnętrzne serii BS370 (widoczne po lewej na zdjęciu), oparte na wyświetlaczach w technologii TFT. Jednak aby nadążyć za rynkiem firma będzie musiała wprowadzić na szerszą skalę wyświetlacze LCD.
Stoisko firmy Funkwerk Kölleda. Fot. InnoTrans
Hörmann Funkwerk Kölleda GmbH to przedsiębiorstwo o bardzo złożonej nazwie, która ujawnia „pod”i „nad”właścicieli. Właściwe przedsiębiorstwo to Funkwerk Kölleda, które jest oddziałem Funkwerk Akteingesellschaft. Zaś częściowym właścicielem Funkwerk Akteingesellschaft jest potentat rynkowy w dziedzinie budownictwa przemysłowego Hörmann. Samo przedsiębiorstwo Funkwerk Kölleda zajmuje się szeroką gamą systemów informatycznych. Począwszy na systemie GSM-R, poprzez systemy zarządzania i sterowania ruchem, systemy informacji pasażerskiej, a skoczywszy na monitoringu. Dlatego firma ta zajmuje się głównie całościową realizacją projektów montując żądane przez odbiorcę wyświetlacze.
 
Na tym chcielibyśmy zakończyć prezentację wystawców w tych dwóch segmentach. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to całkowita lista wystawców, niestety z powodu ich ilości nie jesteśmy w stanie zaprezentować wszystkich. Wyjątkiem będą tutaj pojazdy trakcyjne służące do przewozów pasażerskich, gdzie postaramy się przybliżyć tegoroczne nowości targowe. To wszystko będzie przedstawione w kolejnych odsłonach tematu.