Indie z pierwszym hyperloopem na świecie?
Projekt firmy VirginHyperloop One w Indiach może stać się pierwszym wdrożeniem szybkiej koleimagnetycznej w technologii hyperloop na świecie – podał serwis The Verge.
Władze lokalne położonego na północnym zachodzie Indii stanuMaharasztra wskazały firmę Virgin Hyperloop One oraz DP World jako twórcówwielomiliardowego „projektu transportu publicznego”. Urzędnicy mająniedługo przeprowadzić przetarg na konstrukcję, który firma Virgin spodziewasię wygrać.
Technologia hyperloop zakłada wykorzystanie lewitujących,magnetycznych pojazdów kolejowych poruszających się z naddźwiękowymiprędkościami po próżniowych tunelach. Planowana linia Pune-Bombaj ma pozwolićna podróż między miastami w 35 min, podczas gdy jazda samochodem zajmujeobecnie ok. 3,5 godziny.
Projekt nie będzie korzystać z pieniędzy podatników. DPWorld, firma zarządzająca portami w Dubaju i Indiach ma wydać na pierwszą fazęprojektu ok. 500 mld USD, a reszta środków pochodzić będzie od innych inwestorów.
Virgin Hyperloop One w ostatniej rundzie inwestycyjnejzebrał 172 mln USD, z czego co najmniej 90 mln pochodziło od DP World. Spółkaspodziewała się jednak nawet do 224 mln nowych funduszy – wskazują dokumentyzapewnione amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC).
Jak wskazał Verge, przed uruchomieniem przejazdów projektmusi pokonać jeszcze wiele przeciwności, np. wykazać, że podróż jest bezpiecznadla pasażerów. W ośrodku testowym Virgin na północ od Las Vegas magnetycznewagony w bliskiej próżni atmosferze przygotowanych tuneli osiągały prędkości do370 km/h, dużo poniżej teoretycznego maksimum systemu – ok. 1126 km/h. Testowytor jest obecnie za krótki, by rozwinąć maksymalny pęd.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Obecne testy i konkursy inżynierskie z wykorzystaniem rozwiązańhyperloop prowadzi także firma Elona Muska SpaceX. Na świecie nie ma jednakjeszcze przewożącego podróżnych systemu tego typu.
Virgin Hyperloop One zostało założone w 2014 r. jakoHyperloop Technologies (później Hyperloop One). Głównym zadaniem start-upu zsiedzibą w Los Angeles jest komercjalizacja zaproponowanego przez Muska w 2013r. rozwiązania hyperloop. W 2017 r. firma ogłosiła strategiczne partnerstwo zVirgin, po tym jak koncern i jego dyrektor Richard Branson zainwestowali współkę.
„