Hel: Wąskotorówka na majówkę
Na majówkę uruchomiona zostanie wojskowa wąskotorowa kolejka między helskimi fortyfikacjami. Na razie na kilka dni, potem w weekendy, a w sezonie już codziennie.
Organizatorzy mówią o niej „jedyna taka w Europie’. Od początku cieszy się wielkim powodzeniem u turystów, nie tylko miłośników militariów. Na razie czynny jest pierwszy, kilkusetmetrowy odcinek trasy, ale półwyspowi zapaleńcy i pasjonaci kolei liczą na jej przedłużenie. To jednak zależy od wojska.
– Czekamy na decyzję w sprawie użyczenia nam terenów stanowiska nr 3 baterii Schleswig-Holstein – wyjaśnia Wojciech Waśkowski, wicedyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża. – Na razie znajduje się ono w gestii wojskowego Rejonowego Zarządu Infrastruktury.
Muzeum mieści się właśnie w odrestaurowanych obiektach dawniej niemieckiej baterii Schleswig-Holstein. Ale nie wszystkich. Do zwiedzania udostępniane jest stanowisko ogniowe nr 2 oraz wieża kierowania ogniem. Kolejka wiedzie właśnie z „dwójki’ do „trójki’. I z powrotem.
– Planujemy zrobić objazd wokół stanowiska nr 3 i w ten sposób zwiększyć atrakcyjność kolejki – zapowiada Waśkowski. – Ale bez prawa do gruntów nie możemy kłaść torów.
Jest na to szansa, bo toczą się rozmowy z wojskową administracją. Zresztą Stowarzyszenie Przyjaciele Helu, które prowadzi Muzeum, ma wielkie zasługi dla ochrony helskich militariów. Jego członkowie pilnują opuszczonych fortyfikacji i zabezpieczają je przed wandalami, a zwłaszcza złomiarzami. Już od kilku lat zajmują się właśnie stanowiskiem nr 3, nazywanym potocznie „ziemniaczanym bunkrem’. Określenie wzięło się stąd, że gdy w czasach PRL na półwyspie stacjonowały liczne siły zbrojne, ten obiekt używany był przez wojsko jako magazyn produktów żywnościowych.
Od czasu wstąpienia Polski do NATO rozpoczęło się sukcesywne wycofywanie żołnierzy z Helu, teraz praktycznie jest tu już ich tylko garstka. Stanowiska baterii Schleswig-Holstein są nieużywane, poza tymi które weszły właśnie w skład powstałego w 2006 r. Muzeum Obrony Wybrzeża. Przyjaciele Helu zamierzają sukcesywnie otoczyć opieką wszystkie obiekty militarne znajdujące się na terenie półwyspowej gminy. Szczegóły.