GTW 2/6 nowością w ruchu dalekobieżnym w Polsce?

inforail
02.02.2010 18:39
Wraz z uruchomieniem pociągów pospiesznych na trasie Wrocław – Drezno do Polski wjechały pierwsze SZT należące do DB Regio. Oczywiście w ruchu przygranicznym pociągi niemieckie wjeżdżały do Polski, jednak nigdy tak daleko. Połączenie, choć obsługiwane regionalnymi SZT, okazało się właściwym krokiem i zostało utrzymane, natomiast teraz w jego ślady może pójść relacja Berlin –Kołobrzeg.
GTW2/6 kolei UBB przekracza granicę Polski. Fot. Deutsche Bahn GTW 2/6 kolei UBB na stacji Świnoujście Centrum. Fot. Deutsche Bahn
W komunikacie prasowym DB Regio poinformowało o planach uruchomienia wspólnie z PKP Intercity pociągów bezpośrednich na trasie Berlin –Kołobrzeg –Berlin. Pomimo otrzymania dopuszczenia do ruchu w Polsce dla składów Deiro Classic, które kursują pomiędzy Wrocławiem a Dreznem, tym razem DB Regio zdecydowało się na zastosowanie dla nowej trasy SZT typu GTW2/6 produkcji Stadlera, które według oznaczeń DB noszą serię 646. Proces „polonizacji”wybranych zespołów już trwa i oczekiwane jest jego zakończenie uzyskaniem świadectwa dopuszczenia do ruchu wydanego przez UTK. W Polsce składy te są znane najbardziej z docierającej do Świnoujścia linii Usedomer Bäderbahn (UBB), gdzie biało niebieskie pojazdy zachęcają do podróżowania po wyspie Uznam koleją. Jednak pomimo faktu, iż docierają one do Polski, to jednak zarówno linia jak i pojazdy zostały dopuszczone do ruchu na zasadzie wyjątku, dlatego też obecnie konieczne jest uzyskanie świadectwa dla sieci kolejowej PKP PLK.
SZT serii 646 w barwach DB Regio. Fot. Deutsche Bahn SZT serii 646 w barwach DB Regio. Fot. Deutsche Bahn
Spalinowe zespoły trakcyjne typu GTW 2/6 cechują się dosyć oryginalnym rozwiązaniem, w którym zrezygnowano z zastosowania wspólnego wózka środkowego. Zamiast niego postanowiono (wzorem tramwajów) zbudować krótki człon połączony bez funkcji obrotu z wózkiem. Wózek ten został wyposażony w dwa silniki elektryczne. Silniki te są zasilane za pomocą silnika spalinowego połączonego z alternatorem, które również zostały umieszczone w krótkim członie. Ponieważ jednostka spalinowa generuje duże wibracje i hałas, więc postanowiono człon środkowy wykorzystać dla celów technicznych. W efekcie tego oprócz przejścia jest on pozbawiony przestrzeni pasażerskiej. W pierwszych składach napęd stanowił jeden generator o mocy 550 kW, jednak od 2003 roku zaczęto stosować dwa generatory o mocy 375 kW, co daje łączną moc 750 kW. Wytwarzany prąd jest przesyłany przez przekształtniki w technologii IGBT do silników trakcyjnych prądu przemiennego. Podobnie do tramwajów po obu końcach krótkiego członu środkowego znajdują się dwa symetryczne długie człony skrajne, które z jednej strony są zawieszone na członie środkowym, natomiast na drugim końcu posiadają tradycyjny skrętny wózek toczny. Dzięki temu człony skrajne, w których znajduje się przestrzeń pasażerska oferują większy komfort (mniejsze natężenie hałasu i wibracji) niż w przypadku SZT z silnikiem zamontowanym pod podłogą. Dodatkowo rozwiązanie to pozwala zwiększyć do maksimum przestrzeń niskiej podłogi, która stanowi 65 % długości pojazdu i rozciąga się między skrajnymi wózkami, nad którymi konieczne było zastosowanie wysokiej podłogi.
GTW 2/6 podstawowe dane techniczne
Długość
38,66 m
Szerokość
3 m
Wysokość
3,85 m
Rozstaw szyn
1435 mm
Masa
54 t
Moc
550 kW / 2×375 kW
Układ osi
2’(Bo’)2’
Prędkość maksymalna
120 km/h
Ilość miejsc siedzących
126
Ilość miejsc stojących
91 (4 os. na m2)
Wysokość podłogi strefa niska/wysoka
585 mm / 1000 mm
 
Oczywiście należy mieć na uwadze, że składy uznawane za komfortowe zostały wyprodukowane z myślą o przewozach regionalnych, stąd zastosowane typowe siedzenia do krótkich podróży nie gwarantują maksymalnie komfortowej jazdy. Choć z drugiej strony zastosowane siedzenia nijak nie różnią się od tych znanych ze składów Desiro kursujących na trasie Wrocław – Drezno. Jeżeli tam są akceptowane przez pasażerów, więc również w przypadku połączenia do Kołobrzegu nie powinno być najgorzej. W komunikacie prasowym DB brakuje sprecyzowania trasy, którą miałyby pociągi dojeżdżać do Kołobrzegu. W gestii DB jest łącznie 86 składów typu GTW 2/6. 43 serii 646.2 są wykorzystywane przez DB w ramach Kurhessenbahn i Dreieichbahn. Kolejne 23 składy serii 646.1 są eksploatowane przez UBB (spółka zależna od DB Regio). Pozostałe 20 składów serii 646.0 należy do DB Regio Berlin / Brandenburg i stacjonują one w BW Neuruppin. To właśnie te pojazdy będą najprawdopodobniej wykorzystywane do realizacji połączeń z Polską.
SZT serii 646 w barwach DB Regio. Fot. Deutsche Bahn SZT serii 646 w barwach DB Regio. Fot. Deutsche Bahn
Już po raz drugi mamy do czynienia z inicjatywą ze strony Niemców mającą na celu zaoferowanie nowych połączeń międzynarodowych na terenie Polski. Po sukcesie, jaki odniosło połączenie Wrocław –Drezno, pozostaje jedynie oczekiwać jego powtórki w przypadku trasy Berlin –Kołobrzeg. Będzie ona miała najprawdopodobniej charakter pociągów sezonowych nad Morze Bałtyckie i choć można by narzekać, że połączenia te są realizowane regionalnymi SZT, to jednak warto odnotować fakt ich uruchamiania. Bowiem polską tradycją stało się likwidowanie wszystkiego, o czym można się było przekonać niedawno wraz z likwidacją szeregu pociągów pospiesznych. Niemcy przeżyli już etap zafascynowania motoryzacją indywidualną i od lat inwestują w kolej. Dlatego to właśnie Niemcy naciskają na uruchomienie nowych pociągów międzynaordowych, które choć w drobnym stopniu pozwalają poczuć, że świat nie kończy się na trzech już dawno przebrzmiałych literach PKP.