Grunty PKP idą na mieszkania. Mieszkania plus?

inforail
07.02.2017 20:50

BGK Nieruchomościwybrał 20 potencjalnych lokalizacji, na których powstaną jedne z pierwszychdomów z programu Mieszkanie plus. Grunty ma przekazać PKP, a umowa w tejsprawie ma zostać podpisana w środę – wynika z wypowiedzi dla PAP wiceprezesaBGK Nieruchomości Bartłomieja Pawlaka.

Wybrane lokalizacje znajdują się m.in. w Warszawie,Poznaniu, Toruniu, Łowiczu.

„PKP wnosi do inwestycji grunty, my przekazujemy wkładpieniężny” – powiedział PAP wiceprezes BGK Nieruchomości BartłomiejPawlak.

BGK Nieruchomości jest gotowy podpisać w środę na targachpoznańskich z PKP i kolejową spółką deweloperską XCity Investment umowę, któraokreśli zasady współpracy przy realizacji rządowego programu Mieszkanie plus -potwierdził Pawlak.

Jak zaznaczył poszczególne projekty będą realizowane nawarunkach rynkowych, w ramach spółek celowych utworzonych dla inwestycji wposzczególnych miastach.

„Obie strony pracują nad umową ramową mówiącą owarunkach współpracy przy realizacji programu Mieszkanie plus. Przed namijeszcze wiele pracy, ale biorąc pod uwagę znaczenie i potencjał PKP podjęciewymiernej współpracy może być przełomem w realizacji programu mieszkaniowego wPolsce” – powiedział Pawlak.

Dodał, że BGK Nieruchomości przeanalizował szeroką ofertę,jaką dostał od PKP. „Wyłoniliśmy z niej ok. 20 potencjalnych lokalizacji w18 miastach: m.in. Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Radomiu,Częstochowie, Toruniu, Łowiczu”. Spełniają one kryteria programuMieszkanie Plus. „Nie są to najdroższe grunty w mieście, bo programMieszkanie Plus jest prowadzony na warunkach rynkowych, ale chcemy, żebyczynsze były przystępne. Muszą to być lokalizacje dobrze skomunikowane. Itakie, na których będziemy mogli wykorzystywać zoptymalizowane technologiebudowlane” – wyjaśnił Bartłomiej Pawlak.

Zaznaczył, że są to wstępnie wybrane lokalizacje, którewymagają jeszcze szczegółowej wyceny gruntów a także wszechstronnej analizy,tzw. due diligence.”Dopiero po podpisaniu umowy będziemy mogli w sposóbszczegółowy ocenić, czy na danym gruncie można realizować inwestycję wperspektywie 6 czy 24 miesięcy, bo działka wymaga np. przekwalifikowania”- powiedział

Decyzja, na które grunty w pierwszej kolejności wjadą koparkijeszcze nie zapadła. „Obie strony muszą się zgodzić co do tego, jakiegrunty bierzemy na pierwszy ogień. Bo należą one do PKP i wspólnie będziemydecydować, które z nich będą przedmiotem naszych wspólnych realizacji” -wyjaśnił Pawlak.

„Może się zdarzyć, że dany grunt jest zbyt drogi, abymogły na nim powstać mieszkania o niewysokich czynszach. A zatem może sięokazać, że część takiej działki zostanie przeznaczona pod apartamentowcepremium, które będą sprzedawane na zasadach rynkowych, a druga – pod mieszkaniaw ramach programu Mieszkanie Plus” – dodał.

Jak zaznaczył Pawlak wspólne projekty PKP i BGKNieruchomości będą realizowane w ramach osobnych spółek celowych wposzczególnych miastach. „Każda ze spółek wybierze generalnego wykonawcę,który zrealizuje inwestycje” – powiedział wiceprezes BGK Nieruchomości.

Dodał, że na gruntach przekazanych przez PKP mogą powstaćzłożone projekty, które będą obejmowały zarówno mieszkania w ramach programuMieszkanie Plus, jak i inne nieruchomości np. przestrzenie biurowe, czy obiektypoddane rewitalizacji. „Być może będzie tym zarządzało PKP, albopowierzchnia ta będzie sprzedawana na wolnym rynku”.

W zależności od lokalizacji, miasta, kosztów budowy cenymieszkań wybudowanych na gruntach PKP w ramach programu Mieszkanie Plus mogąwahać się „między 10 a 20 zł za metr w przypadku prostego czynszu.Natomiast przy opcji dojścia do własności cena może być wyższa” – oceniłPawlak.