Gorzów Wielkopolski: 150 lat kolei – zanim pojedzie Bombardier
Już w piątek kolejna odsłona obchodów 150-lecia kolei wschodniej. W hotelu Mieszko odbędzie się polsko-niemiecka konferencja na temat znaczenia tej kolei na rozwój regionu. Pod koniec września gorzowianie mieli okazję zobaczyć jadąca przez miasto pociąg retro z zabytkowym parowozem i wagonami sprzed prawie stu lat. W sobotę natomiast z Gorzowa do Berlina wyruszy nowoczesny szynobus PESA, a z Berlina przyjedzie szybki skład Bombardier Talent. To wszystko ma przekonać do potrzeby i konieczności uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego między Berlinem a Gorzowem. O historii kolei wschodniej, ale też możliwościach reaktywowania takich połączeń będą rozmawiać samorządowcy, kolejarze i pasjonaci kolejnictwa z Polski i Niemiec podczas piątkowej konferencji w hotelu Mieszko. Wśród uczestników są samorządowcy z Gorzowa i Frankfurtu oraz miejscowości leżących na trasie Ostabhn-u, władze wojewódzkie, historycy oraz działacze europejskiego Ugrupowania Interesów Gospodarczych, które ma na celu ponowne uruchomienie połączeń z Berlinem i aktywacje gospodarczą miejscowości przy linii kolejowej. Udział wezmą również przedstawiciele federalnego ministerstwa komunikacji, budowy i rozwoju miast oraz ministerstwa transportu Brandenburgii. Podczas konferencji swoje stoisko będzie miała również m.in. firma Bombardier, produkująca bardzo nowoczesne pojazdy szynowe. Konferencja rozpoczyna się w piątek o godz. 11. – O tej samej godzinie, gdy 150 lat temu 12 października do Gorzowa przyjechał pierwszym pociąg z królem Fryderykiem Wilhelmem IV – mówi Józef Finster, jeden z organizatorów konferencji.
Jak dotąd uruchomienie bezpośredniego połączenia Berlin-Gorzów, to zadanie na najbliższe kilka lat. – Niemcy już wyremontowali swój odcinek z Berlina do Granicy i mogą rozwijać prędkość 120 km/h. My tez chcemy dostosować linie z Kostrzyna do Gorzowa do tych prędkości do roku 2013 – zapowiada Andrzej Chojecki, dyr. Zakładu Linii Kolejowych w Gorzowie. Remont to jednak nie wszystko. – My tylko udostępniamy linie. Musi być chętny przewoźnik, który zechce ją obsługiwać – dodaje dyr. Chojecki.
Uruchomieniem połączenia w przyszłości zainteresowani są Niemcy. Takie połączenie mogłoby bowiem obsługiwać ruch pasażerów miedzy regionem Gorzowskim a planowanym wielkim portem lotniczym Schoenefeld.
Z obchodami 150-lecia Kolei Wschodniej powiązana jest również wystawa zabytków techniki, również kolejowej, organizowana w hali targowej. W sobotę i niedzielę w hali targowej przy ul. Przemysłowej będzie można oglądać stare urządzenia m.in. produkowane w dawnym Landsbergu i w powojennym Gorzowie. Wystawa będzie czynna w godz. 10-16. Wstęp bezpłatny. Organizatorzy zachęcają wszystkich mieszkańców, którzy mają w domu zabytkowe przedmioty czy urządzenia, aby sami zaprezentowali je podczas tego pikniku techniki.