Gigantyczna poduszka wypełnia pustki na Fabrycznym

inforail
10.10.2018 10:58

„Poduszka” – to nowa instalacja artystyczna na dworcuŁódź Fabryczna. 400 kg i 25 mkw. – tyle waży izajmuje przestrzeni.

Jest ogromna, przeskalowana, o wymiarach 5×5 metrów izostała ustawiona na terenie dworca Łódź Fabryczna. To nowa instalacjaartystyczna, która powstała w ramach projektu „Przecieki sztuki” organizowanegoprzez Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Można oglądać ją, i nie tylko, przy kasach biletowych(wejście od ul. Kilińskiego). Została ona zrealizowana z myślą o interakcji zodbiorcą, a przechodnie mogą z niej korzystać jak ze zwykłej poduszki woczekiwaniu na pociąg lub autobus. Autorką instalacji jest Aleksandra Mitrenga,studentka III roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im.Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Celem tego projektubyło stworzenie miejsca do relaksu, o który ciężko w środku dużego miasta. Mamnadzieję, że zwiedzający moją instalację będą mogli nie tylko zakosztowaćodrobiny sztuki, ale również odpocząć od miejskiego zgiełku czy trudów podróży– mówi Aleksandra Mitrenga o swojej instalacji.

Zachęcamy wszystkich obecnych na dworcu do swobodnegokorzystania z instalacji, położenia się na niej i spędzenia tu chwili.Instalacja ta, podobnie jak ustawiona ponad rok temu rzeźba pt. „Ciężarniewłaściwy”, ma na celu humanizację przestrzeni dworca oraz ożywienie jej wartystycznym sensie – dodaje Michał Bieżyński, kurator projektu z ŁódzkiegoCentrum Wydarzeń.

„Poduszka” to realizacja artystyczna, która powstała wramach III edycji „Przecieków sztuki” -projektu artystycznego organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.Jego celem jest umożliwienie młodym, nieznanym szerzej artystom tworzeniaobiektów lub wydarzeń artystycznych umiejscowionych bezpośrednio w łódzkiejprzestrzeni publicznej.

Projekt ma na celurozwinięcie wyobraźni plastycznej na temat sposobu myślenia o elementachprzestrzeni publicznej jako medium dla działań artystycznych. Dzięki niemutwórcy mogą wykazać się kreatywnością na rozmaitych polach: przygotowaćinstalacje artystyczne, rzeźby, happeningi, realizacje site-specific etc. –mówi Aleksandra Ignasiak, kurator projektu z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

„Przecieki sztuki”nie są organizowane na zasadzie festiwalu, który odbywa się w określonymczasie. Funkcjonują one jako program sztuki miejskiej w Łodzi, w ramach któregoposzczególne realizacje tworzone są w różnych miesiącach. Do tej pory, w ramach”Przecieków sztuki”, udało się zrealizować m.in. „Skate” – instalacja Jana Markiewicza przymocowana dobudynku przy ul. Piotrowskiej 97, „8m³ Ciszy” –instalacja Borysa Kosmynki ustawiona w Manufakturze, „True/Fake” –instalacja francuskiego artysty Baptiste Loprieno w parku Staromiejskim czyhappening Anny Pacholik w parku Sienkiewicza.W ubiegłym roku Tomasz Kajszczarek prezentując w przestrzeni pasażuRubinsteina rzeźbę „Beothuk”, obronił swój dyplom na Akademii Sztuki wSzczecinie.

Ekspozycja „Poduszki” przewidziana jest do końca tego roku.W listopadzie planowana jest kolejna instalacja na jednym z łódzkichprzystanków tramwajowych.