Gdańsk: Szansa na rozwój transportu na Pomorzu
Przewozom kolejowym i intermodalnym w ramach korytarza transportowego Północ-Południe poświęcone było seminarium z udziałem wicemarszałka Mieczysława Struka. Celem konferencji była promocja korytarza Północ- Południe, jako istotnej arterii komunikacyjnej, łączącej pomorskie porty z Europą, umożliwiając w ten sposób rozwój przeładunków w naszych portach. Punktem wyjścia do tej dyskusji było porozumienie podpisane w Brukseli w dniu 6 października 2009 r. pomiędzy 14 regionami ( z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Włoch) na rzecz realizacji korytarza kolejowego Północ – Południe (Gdańsk/Gdynia – Warszawa – Brno/Bratysława – Wiedeń – Bolonia).
W Polsce jedynie ok. 3% towarów wożonych jest kolejami. W Unii Europejskiej kształtuje się to na poziomie 10-20%. Wskaźniki te pokazują, że transport wykorzystujący kolej nie jest popularną formą w naszym kraju.
– Zastosowanie transportu kolejowego, oprócz czysto ekonomicznych względów, ma również względy środowiskowe, takie jak zmniejszenie zużycia dwutlenku węgla, gdy porównamy kolej z transportem drogowym – mówił wicemarszałek Mieczysław Struk – Zrezygnowanie z tradycyjnego transportu przekłada się również bezpośrednio na bezpieczeństwo na drogach.
Przewozy kolejowe i intermodalne, jako ekologiczne, zrównoważone formy transportu, stanowią więc alternatywę wobec przewozów drogowych. Takie rozwiązanie sprzyja rozwojowi pomorskich portów oraz stwarza możliwości dalszego rozwoju dla kolei. Powstające w sąsiedztwie węzłów komunikacyjnych centra i ośrodki logistyczne wpłyną na aktywizację regionu, a pośrednio również na rozwój gospodarczy całego województwa
– Rok Morza Bałtyckiego, ogłoszony przez samorząd województwa jest dodatkowym impulsem do tego, aby promować korytarz kolejowy Bałtyk – Adriatyk – mówił na spotkaniu wicemarszałek Struk – Korytarz ten będzie siłą napędową do rozwoju transportu, a co za tym idzie rozwoju gospodarczego w oparciu o porty w Gdańsku i Gdyni.