Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Gdańsk: Powstanie Studium Wykonalności Kolei Metropolitalnej

inforail
17.10.2008 14:09

Pomorski samorząd podpisał umowę z firmą IVV Gmbh na realizację Studium Wykonalności Kolei Metropolitalnej w Trójmieście.
Wicemarszałek Mieczysław Struk, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski, wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdyni Marek Stępa oraz przedstawiciele PKP podpisali z niemiecką firmą IVV Gmbh umowę na realizację Studium Wykonalności oraz dokumentacji przygotowawczej dla przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. 'Kolej Metropolitalna w Trójmieście’.
Dokumentacja będzie kosztować 1 338 340 zł. Zostanie sfinansowana z budżetu samorządu województwa w 28,34 proc., natomiast pozostałe środki zostały zabezpieczone przez miasta Gdańsk i Gdynię (po 28,33 proc.) oraz spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe SA (15 proc.). Studium Wykonalności ma być gotowe do odbioru 10 kwietnia 2009 r., natomiast odbiór decyzji środowiskowej, lokalizacyjnej i wniosku do KE nastąpi 10 sierpnia 2009 r.
– Obecnie projekt Kolei Metropolitalnej w Trójmieście znajduje się na liście indykatywnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co daje możliwość sfinansowania wydatków całego projektu w 50 procentach – tzn. 306 z 612 mln zł szacowanych kosztów – powiedział wicemarszałek Mieczysław Struk. – Projekt nie tylko skutecznie rozwiąże problemy transportowe, lecz przyczyni się także do podniesienia efektywności istniejącej infrastruktury oraz projektów zaplanowanych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013
Głównym założeniem projektu jest bezkolizyjne powiązanie transportem szynowym centrów Gdańska i Gdyni z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, a także z osiedlami mieszkaniowymi tzw. górnego tarasu Gdańska i Gdyni, co zaowocuje znaczącym skróceniem faktycznego czas dojazdu do i z lotniska oraz miejsc zamieszkania. Dzięki powstaniu Kolei Metropolitalnej udrożnione zostanie połączenie kolejowe Trójmiasta z najważniejszymi ośrodkami Kaszub (m.in. Kościerzyną i Kartuzami oraz Żukowem), co zaowocuje znaczącym skróceniem faktycznego czasu dojazdu do miejsc pracy i nauki. Zmniejszy się również zatłoczenie na drogach prowadzących z Trójmiasta w kierunku Kaszub, co zaowocuje poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego, redukcją hałasu i zmniejszeniem emisji spalin.