Galeria Awangarda przenosi się na wrocławski dworzec PKP
Galeria sztuki BWAAwangarda mieszcząca się we Wrocławiu w Pałacu Hatzfeldów zostanie tymczasowoprzeniesiona na Dworzec Główny PKP, do Galerii Dworcowej. Powodem jest zły stantechniczny budynku, który w najbliższych latach ma zostać wyremontowany i zmodernizowany.
Galeria, od blisko 50 lat zajmuje obiekt, który powstał naruinach XVIII-wiecznego pałacu Hatzfeldów. Gmach zaprojektował sławny architektCarl Gotthard Langhans.
Podczas oblężenia miasta w 1945 r. budynek został poważniezniszczony, proces degradacji pogłębiła powojenna rozbiórka wrocławskichbudowli, z których cegły przeznaczono na odbudowę Warszawy. Kilkukrotnie przymierzanosię do odbudowy gmachu.
Pod koniec lat 60. XX wieku pozostałość budowli zaadaptowanazostała przez Edmunda Małachowicza na siedzibę galerii sztuki współczesnej.
Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu MiastaBartłomiej Świerczewski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, żepałac Hatzfeldów zostanie gruntownie przebudowany. „Nie sprzedajemy tegobudynku, nie zmieni się też jego funkcja, czyli dalej będzie służyć kulturze” –powiedział.
„Pałac Hatzfeldów jest w złym stanie, ale się nie wali, więcmożna z niego normalnie korzystać, natomiast organizowanie wystaw w budynku, wktórym prowadzone są jakiekolwiek prace budowlane jest rzeczą karkołomną, stądpropozycja przeniesienia galerii Awangarda do Galerii Dworcowej” – wyjaśniłdyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Jerzy Pietraszek.
Pietraszek zadeklarował, że „jeżeli BWA wyrazi taką wolę, topowróci po zakończonej modernizacji obiektu do swojej starej, historycznejsiedziby”.
Dodał też, że nie ma powodu, aby galerię natychmiastzamykać. „Trzeba ją jednak przygotować w taki sposób, żeby w momencie, kiedypojawią się ekipy prowadzące pierwsze prace remontowe nie kolidowało to z organizacjąwystaw” – powiedział.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Dyrektor Wydziału Kultury przypomniał, że od 2016 r. StrefaKultury Wrocław wynajmuje powierzchnie Galerii Dworcowej od PKP. „Lokal mapewnego rodzaju mankamenty, które można jednak rozwiązać” – dodał. Podkreśliłteż, że miasto będzie wspierać BWA w dostosowaniu nowej przestrzeni do jejpotrzeb.
Przestrzeń wystawiennicza w nowym miejscu będzie wynosiłaok. 1200 m kw., w tym 200 m kw. powierzchni biurowych.
Dyrektor BWA Galerii Sztuki Współczesnej Marek Puchałazaznaczył, że przystępuje do rozmów z miastem dotyczących remontu i przebudowypałacu. „Jesteśmy do tego przygotowani. W ciągu ostatnich dwóch lat zbadaliśmyi przeanalizowaliśmy możliwości tego budynku i potrzeby środowiska związanegoze sztuką współczesną. Nasze uwagi mogą być przydatne w debacie nad projektem”– powiedział.
„Będę bardzo mocno bronił pozycji sztuki współczesnej ichciałbym bardzo, żeby galeria Awangarda wróciła do swojego historycznegomiejsca. I zobowiązuję się ze zrobię wszystko, żeby tak się stało” –podkreślił.
BWA Awangarda pierwszą wystawę w Galerii Dworcowej chcezorganizować pod koniec lutego. „Zaprosiliśmy aktualnych i ważnych artystów,którzy stanowią też część historii BWA Wrocław. Wyruszają razem z nami wpodróż, ukazując różne strategie działań wobec płynnej, zmieniającej sięrzeczywistości” – podsumował Puchała.
„