Dzisiejszy dzień na stałe wpisze się w historię polskiej kolei –powiedział Jan Tereszczuk –Prezes PKP Przewozy na oficjalnej prezentacji nowego pociągu ED 74, zakupionego przez Spółkę od firmy PESA. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 2007 roku na warszawskim Dworcu Centralnym. O godzinie 11.35 pojazd wyruszył w swoją pierwszą podróż do Łodzi. Na jego pokładzie zasiedli przedstawiciele Ministerstwa Transportu, posłowie, prezesi kolejowych Spółek i, rzecz jasna, dziennikarze.
Trochę historii –czyli przetarg na dostawę pociągów dla Przewozów Regionalnych
Przetarg na dostawę pociągów dla PKP Przewozów Regionalnych został rozstrzygnięty w grudniu 2005 roku. Zwycięzcą została firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz, która za 171 milionów złotych dostarczy przewoźnikowi 11 pojazdów ED 74. Zakup pociągów został dofinansowany przez Unię Europejską. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego TRANSPORT (50% wartości zamówienia). Wkład własny zapewnił Budżet Państwa.
Prezentacja na Dworcu Centralnym
Jak wspomnieliśmy wcześniej, 23 sierpnia b.r. pociąg ED 74 „Bydgostia”został zaprezentowany na warszawskim Dworcu Centralnym. Niestety tradycyjnie już na peron 4 wpuszczone zostały tylko osoby mające zaproszenia i dziennikarze. Pozostali na najnowszy nabytek PKP mogli popatrzeć tylko z góry, albo następnego dnia kupić bilet z Łodzi do Warszawy i udać się w niezapomnianą podróż. Dlaczego niezapomnianą? O tym nieco później. Wracając jednak do prezentacji wszystko odbyło się z wielką pompą. Przy ruchomych schodach, unieruchomionych na czas imprezy, ale za to pilnowanych przez Sokistów, ubranych w zupełnie nie galowe mundury pojawiły się baloniki. Na posadzce peronu położono czerwony dywan, na którym oficjele oczekiwali na przyjazd głównego bohatera. Pojawił się on, jak przystało na polski pociąg, z kilkuminutowym opóźnieniem. Towarzyszyła mu stosowna muzyka oraz okrzyki zachwytu prowadzącego całą imprezę Paolo Cozzy. Kilka minut później uroczystość nabrała bardziej oficjalnego charakteru. Na mównicy pojawiali się oficjele, którzy w swoich wystąpieniach skupili się na głównie na …wzajemnych podziękowaniach. Prezes PKP Przewozy Regionalne dziękował Prezesowi PESy, który dziękował Prezesowi Banku Gospodarki Żywnościowej, finansującemu produkcję pojazdów. Minister Chaberek dziękował Prezesowi PKP Przewozy Regionalne i pozostałym Prezesom Spółek kolejowych. Na szczęście oprócz podziękowań usłyszeliśmy także kilka zdań o samym pociągu i modernizacji linii kolejowej Warszawa –Łódź. To najnowocześniejszy pociąg w Polsce –mówił Prezes PKP Przewozy Regionalne Jan Tereszczuk. Po zakończeniu remontu torowiska między Łodzią i Warszawą, podróż między tymi miastami będzie trwała tylko 65 minut. To właśnie na tej linii mają kursować, wyprodukowane przez PESĘ, elektryczne zestawy dalekobieżne. Jest to dobra wiadomość dla naszych pasażerów, bo to właśnie ich zadowolenie jest motorem napędowym naszych działań –mówił Tereszczuk. O tym, w jak ważnym wydarzeniu braliśmy udział wspomniał także Prezes PESY –Tomasz Zaboklicki. Jesteście Państwo świadkami historycznego wydarzenia –powiedział. Po 20 latach polska kolej zakupiła nowy pociąg pasażerki. Jakiś czas temu zrealizowaliśmy zamówienie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, dostarczając podobny pojazd.
O godzinie 11.35 ED 74 wyruszył w pierwszą oficjalną podróż do Łodzi. Z dworca Warszawa Centralna zabrał większość przybyłych na prezentację gości, którzy pojechali aż do …Grodziska Mazowieckiego. Tam czekał na nich zmodernizowany ezt EN 57 –2070, którym udali się w drogę powrotną do Warszawy. Po blisko 3-godzinnej podróży najnowocześniejszy pociąg w Polsce dotarł do stacji docelowej –Łódź Fabryczna. Tu został powitany przez prezydenta miasta –Jerzego Kropiwnickiego oraz przedstawicieli urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego. Pociąg mogli zobaczyć także mieszkańcy miasta. Pewnie dlatego, że do Łodzi dotarło bardzo mało Vipów…
W regularne kursy na trasie łączącej dwie największe polskie aglomeracje –warszawską i łódzką pociąg udał się w piątek –24 sierpnia 2007 roku o godzinie 8.45.
O pociągu ED 74 słów kilka
Jak informują PKP Przewozy Regionalne nowoczesny pociąg elektryczny ED 74 został zaprojektowany według wysokich europejskich standardów. Charakteryzuje się on:
– opływowym kształtem czoła,
– bezprzedziałowym wnętrzem z dużymi oknami, redukującymi przenikanie promieni
słonecznych,
– klimatyzacją w części pasażerskiej i kabinie maszynisty,
– wysuwanymi stopniami, ułatwiającymi wsiadanie i wysiadanie z peronów różnej wysokości,
– monitoringiem wnętrza,
– automatyczną blokadą drzwi po uruchomieniu pociągu,
– elektronicznymi tablicami informacyjnymi w środku i na zewnątrz,
– ergonomiczną konstrukcją i wyposażeniem kabiny maszynisty,
– nowoczesnymi kabinami WC typu zamkniętego.
Jego prędkość maksymalna wynosi 160 km/h. Pojazd został przystosowany również do podróżowania osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Wyposażony jest bowiem w windy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie, poszerzone przejścia i wyznaczone specjalne miejsca, gwarantujące bezpieczeństwo w podróży, przystosowane kabiny WC. W pojeździe znajduje się ponad 200 miejsc siedzących, z podziałem na klasę I i II. Na trasy wyjeżdżać będą dwa pojazdy złączone ze sobą, co oznacza, że podróżni będą mieli do dyspozycji ponad 400 miejsc siedzących.
Dane techniczne ED74
Rozstaw szyn –1435 mm
Prędkość maksymalna –160 km/h
Długość całkowita –80780 mm
Szerokość maksymalna –2870 mm
Wysokość maksymalna –4360 mm
Ilość miejsc siedzących –200+6
Pojemność pojazdu –310 (2 os/m2)
Prześwit drzwi –1300 mm
Maksymalny nacisk na oś – <18000 kg/oś
Napięcie zasilania –3000VDC
Pierwszy kurs z pasażerami
Jak wspomnieliśmy wcześniej pasażerowie, którzy podróżowali w piątkowe przedpołudnie pociągiem ED 74 na trasie Łódź –Warszawa zasmakowali dodatkowych atrakcji, związanych niestety z usterkami, jakie pojawiły się już pierwszego dnia kursowania. Tylko kilkanaście kilometrów za Łodzią zepsuły się wysuwane stopnie –pociąg na kilka minut stanął. Wiele do życzenia pozostawiały wyświetlacze. Nie otwierały się drzwi. Zdaniem pasażerów siedzenia, w jakie wyposażony jest pociąg są za wąskie i ustawione zbyt blisko siebie. Siedzenia są przystosowane do co najwyżej półtoragodzinnej podróży –mówił Tomasz Zaboklicki. Teraz podróż z Warszawy do Łodzi trwa jednak blisko dwukrotnie dłużej. Cóż, pozostaje jedynie czekać na zakończenie remontu torów. Być może wtedy pasażerowie docenią zalety pociągu ED 74 – klimatyzowanego, nowoczesnego i przede wszystkim szybkiego.