Dworzec w Skarżysku-Kamiennej otwarty dla podróżnych
Komfortowy, bezpieczny, poddany renowacji z poszanowaniem dla jego historii, a jednocześnie nowoczesny, z elegancką przestrzenią obsługi podróżnych oraz nowym parkingiem – od 16 sierpnia 2021 r. podróżni mogą korzystać ze zmodernizowanego dworca w Skarżysku-Kamiennej.
Przebudowa dworca w Skarżysku-Kamiennej rozpoczęła się w połowie 2019 roku i została wykonana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz budżetu państwa. Dzięki niej pochodzący z 1885 roku dworzec odzyskał swoje walory estetyczne i stał się obiektem spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych.
Przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu
- Otwarcie dworca w Skarżysku-Kamiennej to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Tak ważne miasto z wieloletnią tradycją kolejową zasługuje na dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Renowacji poddano elewację budynku. Odtworzono kamienny cokół, a także oczyszczono i zakonserwowano okładzinę z piaskowca sięgającą do wysokości pierwszego piętra. Dawny blask odzyskała kolumnada przed głównym wejściem do holu dworca, a także balustrady na wysokości pierwszego piętra. Na wzór historycznych wykonano tynki na elewacji wyższych kondygnacji, a także detale takie jak gzymsy czy boniowania na narożnych pilastrach. Nie bez znaczenia dla estetyki budynku było odtworzenie na wzór historycznej stolarki okiennej i drzwiowej oraz nadanie im jednolitego koloru. Całość uzyskanego w ten sposób efektu estetycznego podkreślono nową iluminacją. Na elewacji dworca uwagę zwracają również nowe podświetlane napisy „Dworzec Kolejowy” i „Skarżysko-Kamienna” oraz zegar tuż nad wejściem głównym do budynku od strony miasta.
Zakres prac
Renowacje przeszło również wnętrze budynku, które zyskało nowy wygląd. Uwagę zwraca reprezentacyjny hol dworca połączony z poczekalnią. Okładziny ścienne wykonano z wapienia, witryny lokali komercyjnych przeszklono, a na posadzkach położono szare granitowe płyty. Całość aranżacji uzupełnia nowoczesne oświetlenie, a także ergonomiczne ławki. Zamontowane zostały nowoczesne elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także dotykowe tablice z planem dworca. W sąsiedztwie holu zlokalizowano kasy biletowe, toalety, tzw. cichą poczekalnię oraz lokale komercyjne na wynajem. W zachodnim skrzydle budynku wykonano schody oraz windę, która umożliwi po zakończeniu przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA przebudowy peronów wejście z tunelu bezpośrednio do holu dworca. Na pozostałych kondygnacjach budynku znajdą się przestrzenie biurowe oraz Izba Tradycji Kolejowej.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- Przebudowa zabytkowego, wybudowanego w 1885 r. dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej była nie lada wyzwaniem, gdyż wymagała połączenia historycznej tkanki budynku z nowoczesnymi systemami i urządzeniami. Szczególnie, że jest to obiekt nie tylko wiekowy, ale również okazały, którego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 4 tysiące m kw. Inwestycja pochłonęła blisko 32 mln zł brutto i była współfinansowana ze środków z budżetu państwa oraz unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Mam nadzieję, że efekt, który udało się nam osiągnąć, zadowoli korzystających z niego podróżnych, a sam dworzec stanie się pozytywną wizytówką miasta – stwierdził Ireneusz Maślany, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych SA.
- Zakończenie przebudowy dworca kolejowego Skarżysko-Kamienna i oddanie go pasażerom to jeden z kluczowych elementów większego projektu, realizowanego z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich w ramach Programu Polska Wschodnia, obejmującego prace na linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Celem Programu jest stymulowanie rozwoju oraz zwiększenie atrakcyjności tego makroregionu, a warto podkreślić, że Skarżysko-Kamienna stanowi ważny ośrodek przemysłowy i węzeł komunikacyjny drogowy i kolejowy – powiedziała Sylwia Cieślak-Wilk, p.o. zastępca dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Dzięki przebudowie dworzec w Skarżysku-Kamiennej stał się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W budynku zamontowano trzy nowe windy oraz drzwi automatyczne. Ponadto w posadzce przestrzeni ogólnodostępnych oraz parkingu ułożono specjalne ścieżki prowadzące. Nowością jest pochylnia w pobliżu wejścia głównego od strony miasta, oznaczenia w alfabecie Braille’a, a także plany dotykowe dworca oraz obniżone okienka kasowe ułatwiające obsługę podróżnych poruszających się na wózkach.