Dworce pod ochroną. Czyją, bo jeszcze nie SOK?
PKP SA ogłosiłyprzetarg na ochronę dworców kolejowych. Chodzi o obiekty wchodzące w składwszystkich sześciu Oddziałów Gospodarowania Nieruchomościami, które sązlokalizowane w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Spółka poinformowała, że zamówienie jest podzielone naczęści i dla każdego oddziału można składać oddzielną ofertę.
Oferty należy składać do 20 czerwca tego roku. Ochronadworców ma się rozpocząć ostatniego dnia września tego roku i zakończyć 31marca roku 2020.
Pod koniec maja tego roku przewodniczący sejmowej komisjiinfrastruktury Bogdan Rzońca (PiS) poinformował, że trwają prace nad nowelizacjąustawy, która pozwoli Straży Ochrony Kolei ochraniać dworce kolejowe.
„Chodzi o to, żeby Straż Ochrony Kolei (SOK) mogłaochraniać dworce i jednocześnie weszła w skład Ministerstwa Spraw Wewnętrznychi Administracji” – mówił wtedy Rzońca.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Obecnie SOK wchodzi w skład struktur PKP Polskich LiniiKolejowych i nie ma uprawnień do zabezpieczenia porządku i bezpieczeństwa nadworcach kolejowych.
Straż Ochrony Kolei zatrudnia około 3100 funkcjonariuszy w16 Komendach Regionalnych i 78 Posterunkach SOK. Obsługuje ponad 18 tys. kmlinii kolejowych oraz blisko 5 tys. pociągów osobowych i pośpiesznych w ciągudoby.
„