Drugi dworzec systemowy otwarty
W Zwierzynie (Lubuskie) oddano do użytku innowacyjny iekologiczny dworzec Strzelce Krajeńskie Wschód, który powstał w ramachpilotażowego projektu PKP S.A. pn. Innowacyjne Dworce Systemowe. Zastąpiłstary, uszkodzony podczas katastrofy budynek.
Jak poinformował PAP Maciej Bułtowicz z Biura PrasowegoPolskich Kolei Państwowych S.A., dworzec został udostępniony podróżnym wminiony piątek. Budowa obiektu trwała około 30 tygodni, a jej koszt to około 4mln zł. Inwestycja została zrealizowana ze środków PKP S.A. przy wsparciu zbudżetu państwa. Poprzedni budynek dworca w Zwierzynie został poważnieuszkodzony podczas katastrofy kolejowej, do której doszło latem 2011 r.Straciły w niej życie trzy osoby, po tym jak w dworzec wjechał skład wagonów zkruszywem, który stoczył się z jednej z bocznic. Zginęły dwie osoby mieszkającew budynku, zmarła także dziewczyna stojąca w chwili katastrofy na peronie.
Bułtowicz poinformował PAP, że spółka PKP uznała, żedotychczasowy dworzec w Zwierzynie był zbyt duży w stosunku do rzeczywistychpotrzeb pasażerów. W wyniku analiz, podjęto decyzję o jego wyburzeniu i budowienowego dworca.
Jednym z bardzo ciekawych rozwiązań na dworcu StrzelceKrajeńskie Wschód, jest dynamiczny system iluminacji. Dworzec jest podświetlanyw momencie przyjazdu pociągu na stację. Ponadto w nocy, w określonym momencie,dworzec przechodzi w tryb oszczędzania oświetlenia. Zamontowano czujniki ruchu,które w razie potrzeby będą uruchamiać pełną moc oświetlenia” – powiedziałPAP Bułtowicz.
Inne ciekawe rozwiązanie to BMS, czyli system inteligentnegozarządzania budynkiem, ułatwiający odpowiednią konfigurację systemów i dbanie oprawidłowe funkcjonowanie obiektu. Podczas budowy wprowadzono także wieleinnych rozwiązań ekologicznych.
Należy do nich zielony dach pokrywający wiatę peronową -jego konstrukcja umożliwia gromadzenie części wody deszczowej, dzięki temumniej jej odpływa do kanalizacji, a jednocześnie woda może parować doatmosfery, przyczyniając się do poprawienia wilgotności powietrza w najbliższymotoczeniu. Taki dach jest także dobrym izolatorem.
Ponadto w obiekcie zainstalowano wysokowydajny piec gazowy isystem odzyskiwania ciepła z powierza wywiewanego, energooszczędne oświetlenieLED z czujnikami ruchu, ogniwa fotowoltaiczne; zadbano też o dobrą izolacjętermiczną.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zastosowanie powyższych technologii umożliwiło obniżeniekosztów utrzymania o około 40 proc. – wskazał Bułtowicz. Nowy obiekt jestdostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. W budynku znajdują się linieprowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapaobiektu. Do potrzeb niepełnosprawnych dostosowana jest toaleta.
Wewnątrz budynku znajduje się także pomieszczenie dla matkiz dzieckiem. Z myślą o podróżnych oczekujących na pociąg na terenie nowegodworca udostępniona została darmowa sieć WiFi. Innowacyjne Dworce Systemowe topilotażowy projekt PKP S.A. realizowany w czterech lokalizacjach. Oprócz dworcaw Zwierzynie, 28 sierpnia br. oddano do użytku podobny obiekt w Nasielsku (woj.mazowieckie).
Aktualnie takie dworce są budowane na dwóch innych stacjachna Mazowszu – w Ciechanowie i Mławie. Obiekty powstają według standardowegowzoru, dopasowanego wielkością, materiałami i wykończeniem do lokalnychuwarunkowań.
Bułtowicz dodał, że PKP S.A. analizuje kolejne lokalizacje,w których mogłyby powstać dworce systemowe. Pod uwagę brane są m.in.Pomiechówek, Poznań Garbary czy Sędziszów Małopolski.
„