Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Dolnośląskie Koleje Dojazdowe – nowoczesny system transportu kolejowego w regionie

inforail
21.04.2009 14:03
20 kwietnia przedstawiciele Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, członkowie zarządu Grzegorz Roman i Zbigniew Szczygieł spotkali się z przedstawicielami samorządów lokalnych. W spotkaniu udział wzięło ponad 40 wójtów, burmistrzów i starostów z terenu Dolnego Śląska. Marszałek Łapiński zaprezentował opracowaną przez Departament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego koncepcję budowy nowoczesnego systemu transportu kolejowego w regionie –Dolnośląskich Kolei Dojazdowych (DKD). DKD jest projektem przewozów kolejowych typu aglomeracyjnego o nowym standardzie, wysokiej częstotliwości kursowania i w taryfie zintegrowanej z komunikacją miejską na obszarze miasta Wrocławia i terenach bezpośrednio z nim sąsiadujących. Tak, aby zapewnić dogodny serwis kolejowego nie tylko dla mieszkańców Wrocławia i aglomeracji, ale także ośrodków regionalnych –Legnicy, Wałbrzycha, Świdnicy.
Na niebiesko mapa obszaru działania DKD. Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
Docelowy zasięg działania nowoczesnego systemu kolejowego obejmie obszar sieci kolejowej z centralnym punktem we Wrocławiu, ograniczony stacjami: Oleśnica (Oleśnica Rataje), Jelcz-Laskowice, Oława (Brzeg), Strzelin, Legnica, Wołów, Żmigród, Trzebnica, Świdnica Miasto, Bielawa Zachodnia, Wałbrzych Miasto (Wałbrzych Główny). Sieć obejmuje 43 gminy, których obszar zamieszkuje prawie 1,5 mln osób, czyli 51,85% ogółu ludności województwa dolnośląskiego. Ogółem długość wszystkich linii wynosi 701 kilometrów. Zasadniczy wpływ na rozkład jazdy pociągów DKD będą miały względy techniczne i taborowe. Zakłada się, że każda linia będzie obsługiwana co godzinę (linia na lotnisko –częściej). Dodatkowo na szlakach wylotowych z Wrocławia ofertę DKD będzie przeplatała oferta pociągów regionalnych PKP PR, czyli częstotliwość kursowania będzie wynosiła 30 minut.

Marszałek Łapiński podkreślił, że dla Samorządu Województwa niezmiernie ważny w kwestii organizacji komunikacji zbiorowej jest głos samorządu lokalnego. Niezbędne jest współdziałanie w tej dziedzinie z jednostkami, które potrzeby swoich mieszkańców znają najlepiej, a więc starostami, burmistrzami i wójtami. Dlatego też Marszałek zaproponował samorządowcom m.in. przejmowanie budynków dworców przez samorządy lokalne i komercjalizowanie ich, z wydzieleniem części niezbędnej do obsługi podróżnych (kasa biletowa, poczekalnia, informacja), przejęcie od przewoźników obowiązku informacji o połączeniach i stworzenie skoordynowanego, spójnego wewnętrznie systemu takiej informacji, włącznie z oznakowaniem stacji i przystanków oraz modernizację istniejących i budowę nowych stacji i przystanków.

Zestaw linii DKD. Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
Koncepcja DKD to także koncepcja wspólnego biletu na wszystkie środki komunikacji. Główne założenia koncepcji integracji taryfowej to podział na strefy taryfowe, uniezależnienie taryf od przewoźników, przeniesienie kompetencji zarządzania systemem biletowym na związek komunikacyjny, ustanowienie jednolitej taryfy zapewniającej konkurencyjność środków transportu publicznego względem motoryzacji indywidualnej oraz digitalizacja biletów i wprowadzenie systemu zapisu danych na nośnikach elektronicznych.
Jeszcze w 2009 roku Samorząd Województwa uruchomi pierwsze elementy systemu DKD. Wznowione zostaną przewozy z Wrocławia do Trzebnicy. Opracowywany rozkład jazdy pociągów w szczególnym stopniu będzie uwzględniał potrzeby dojazdu do Wrocławia. Przez cały czas trwać będą intensywne prace nad przejęciem linii do Świdnicy i Dzierżoniowa. Powstają szczegółowe analizy dotyczące planowanych inwestycji, trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi organizacji przewozów. Koncepcja Dolnośląskich Kolei Dojazdowych została oceniona pozytywnie i uznana za kompletną. Dyskutowano o jej przyszłym kształcie, przedstawiono punkty widzenia lokalnych społeczności i jej zapotrzebowanie. Zgodnie stwierdzono potrzebę silnego współdziałania w tym temacie.
mapa_pocze_dkd_760
Dotychczasowe główne działania Samorządu Województwa w kwestii kolei to przede wszystkim:
– przejęcie i remont kosztem 11 mln zł linii do Trzebnicy;
– planowane przejęcie linii z Wrocławia przez Kobierzyce do Świdnicy i Dzierżoniowa oraz ich wyremontowanie. Na ten cel zostanie przeznaczonych 16 mln zł;
– wystąpienie o przejęcie Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu celem przywrócenia jego funkcji komunikacyjnych;
– przeznaczenie 3 mln zł na wykonanie Studium Wykonalności modernizacji Wrocławskiego Węzła Kolejowego;
– zabezpieczenie środków na projekty infrastrukturalne, które będą mogły zostać zrealizowane z udziałem funduszy unijnych (RPO WD, POIŚ) na liniach przejętych w zarząd, jak i pozostających w gestii PKP PLK.
– aktywne działania w kwestii modernizacji infrastruktury w ramach Programu Transportu Kruszyw;
– zakup 12 szynobusów.

W bieżącym roku Samorząd Województwa planuje także zakup 6 autobusów szynowych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego oraz zakup 5 nowoczesnych, czteroczłonowych EZT o wysokich parametrach technicznych do obsługi połączeń z Wrocławia do Legnicy, Oleśnicy i Żmigrodu (przy udziale środków z RPO). Dodatkowo także planowany jest zakup taboru używanego w liczbie 6-8 sztuk. Łączna wartość wszystkich tych projektów wynosi niemal 146 mln złotych, a dostawy taboru odbywać się będą w latach 2010 –2011. Dzięki tym działaniom, łącznie z taborem pozyskanym w poprzednich latach, w 2011 roku po dolnośląskich torach będzie jeździć21 nowoczesnych składów.