Dlaczego zlikwidowano połączenie Wrocław ? Berlin?

inforail
20.02.2015 11:27

Pisząc dziś o likwidacji połączeń Wrocław ?Drezno wspomnieliśmy także o fakcie, iż 14 grudnia 2014 roku, a zatem wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, zawieszone zostało połączenie na trasie Wrocław ?Berlin. O powody podjęcia takiej decyzji pyta posłanka Aldona Młyńczak. Sprawa likwidacji tego połączenia trafiła zatem do Sejmu i być może z tego źródła dowiemy się jakie faktycznie były powody podjęcia takiej decyzji. Jak zauważa autorka interpelacji do minister Marii Wasiak tym samym istniejące od ponad 160 lat bezpośrednie połączenie kolejowe między Berlinem a Wrocławiem przestało funkcjonować. Mając na względzie stanowisko Zarządu Województwa Dolnośląskiego w związku z usunięciem połączenia bezpośredniego na linii Wrocław oraz liczne zapytania mieszkańców Wrocławia posłanka stawia następujące pytania:

1. Jakie były przyczyny likwidacji bezpośredniego połączenia kolejowego relacji Wrocław – Berlin?

2. Czy przewiduje się przywrócenie bezpośredniego połączenia kolejowego relacji Wrocław – Berlin?

W uzasadnieniu Aldona Młyńczak pisze, że likwidacja tak ważnego dla Dolnego Śląska europejskiego połączenia ma wymiar gospodarczy i społecznych, a także stoi w wyraźnej sprzeczności z podstawowymi celami Unii Europejskiej. Budowa spójnej Europy stała się jednym z priorytetów Dolnego Śląska jak i również innych regionów Polski od momentu wstąpienia do UE. Od wielu lat wzmacnia się współpracę transgraniczną z sąsiadującymi ze sobą polskimi województwami jak i niemieckimi krajami związkowymi. Usunięcie tego połączenia ogranicza możliwość transgranicznej współpracy, stanowiąc wyraźny krok wstecz w odniesieniu do podejmowanych inicjatyw w ostatnich 25 latach. Należy uwzględnić to, że decyzja o likwidacji połączenia zapada rok przed objęciem przez Wrocław zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, i może negatywnie wpływać na decyzje osób zainteresowanych dotarciem do Wrocławia w celu wzięcia udziału w ważnych wydarzeniach kulturalnych oraz artystycznych organizowanych z tej okazji.

Likwidacja wymienionego połączenia wiąże się ze zmniejszeniem atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej, pogorszeniem przepływów związanych z jednolitym rynkiem wewnętrznym, co ma bezpośredni wpływ na jakoś życia mieszkańców tych regionów. W ostatnich 10 latach wydano znaczące środki krajowe i europejskie na poprawę stanu infrastruktury kolejowej po polskiej i niemieckiej stronie. Niektóre z tych prac wciąż są prowadzone. Likwidacja połączenia stanowi przekreślenie dotychczasowych rezultatów modernizacji infrastruktury kolejowej pomiędzy Wrocławiem i Berlinem i pozostaje w konflikcie z działaniami Unii Europejskiej na rzecz wspierania transportu niskoemisyjnego. Z niecierpliwością czekamy na stanowisko MIR w tej sprawie. Do tematu wrócimy na łamach InfoRail.