Co w wagonie COMBO?
Jest już SIWZprzetargu na modernizację wagonów do standardu COMBO, dlatego też możemy się pokrótceprzyjrzeć wymaganiom przewoźnika.
Przedział dlapodróżnych niepełnosprawnych
W przedziale mają zostać zabudować 4 rozkładanepełnowymiarowe fotele z rozkładanymi podłokietnikami (preferowane ustawieniefoteli to zabudowa w układzie naprzeciwległym – dwa po jednej stronie przedziałui dwa po drugiej). W pozycji złożonej zablokowane i służące do przypięcia wózkówinwalidzkich. Złożony fotel musi tworzyć konstrukcję o szerokości co najmniej700mm (odległość mierzona od krawędzi podłokietników) do przypięcia wózkainwalidzkiego. Rozkładanie i składanie fotela powinno być płynne i przy użyciu jaknajmniejszej siły przy czym siedzisko w pozycji złożonej musi posiadać automatycznąblokadę, dzięki której nie będzie opadać podczas ruchu wagonu. Należy unikaćostrych krawędzi i wystających części w otoczeniu miejsc dla wózków inwalidzkich.
Szerokość siedzenia fotela nie może być mniejsza niż 450 mm,a wysokość od poziomu podłogi do przedniej krawędzi siedzenia musi mieścić sięw przedziale od 430 mm do 500 mm. Wolna przestrzeń nad każdym siedzeniem musiwynosić nie mniej niż 1 680 mm od poziomu podłogi,
Minimalne wymiary przedziału to 1600 mm szerokości i 3700 mmdługości pomiędzy płaszczyznami mocującym wózki. Każde miejsce na wózki musizostać wyposażone w urządzenie do wzywania pomocy za pomocą dłoni, a jegouruchomienie nie może wymagać użycia siły większej niż 30N. Urządzenie dowzywania pomocy nie może być umieszczone w wąskiej wnęce.
Przedział trzeba będzie wyposażyć w wewnętrzne drzwi automatycznewyposażone w urządzenia zapobiegające uwięzieniu pasażera podczas ich działania.Szerokość użytkowa drzwi nie mniejsza niż 1100 mm. Podłoga nie może posiadaćżadnych uskoków i progów uniemożliwiających nieskrępowany przejazd wózka. Wprzedziale na wysokości od 800mm do 1100 mm wymaganym jest zamontowanie paneludo regulacji oświetlenia, temperatury i poziomu głośności.
Okna w przedziale należy wyposażyć w pojedyncze rolety oprzepuszczalności światła dziennego ok 30%. Na wysokości powyżej 1680 mm trzebabędzie zamontować półki na bagaż. Przy każdym miejscu zaś po dwa wieszaki naubrania, jeden niżej dla osoby na wózku. Przy każdym miejscu będzie też gniazdko elektryczne 230V. Wszystkiepiktogramy i oznaczenia należy przetłumaczyć na język Braille'a i wytłoczyćtekst breille'a na wszystkich piktogramach. Preferowanym rozwiązaniem jestdostęp każdego z podróżujący na wózkach inwalidzkich do indywidualnych stolikówumożliwiających korzystanie z laptopa, bądź spożycie posiłku. W korytarzu obokprzedziału dla podróżnych na wózkach inwalidzkich w przestrzeni między oknamipowinny zostać zamontowane siedziska uchylne.
WC
W przedziale WC musi być zagwarantowane miejsce doswobodnego manewrowania wózkiem inwalidzkim na powierzchni koła o średnicy min1500 mm. Przy wymiarowaniu przedziału WC należy brać pod uwagę równoczesnąobecność osoby towarzyszącej. Wszystkie elementy wyposażenia muszą być łatwodostępne dla osób na wózkach inwalidzkich
Elementy, z których powinna składać się kabina:
1) wanna podłogowa z narożnikami zaokrąglonymi pokrytamateriałem antypoślizgowym o dużej odporności na ścieranie i odbarwienia,
2) modułowe wyłożenie dolne i górne ścian,
3) osłony okna,
4) osłony miski ustępowej,
5) umywalka z rantem brzegowym ze swobodnym dostępem dlaosoby na wózku inwalidzkim,
6) suszarka do rąk,
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
7) pojemnik na ręczniki papierowe,
8) pojemnik na papier toaletowy umożliwiający uzupełnieniedwiema rolkami papieru toaletowego,
9) kosz na śmieci,
10) zabudowany zbiornika na wodę,
11) sufit z klapą rewizyjną umożliwiającą swobodny dostęp doinstalacji wodnej i elektrycznej.
Oprócz tego w wagonie ma być też standardowe WC. Obietoalety z systemem zamkniętym.
Przedział konduktorski
Dla dwóch – trzech pracowników. Będą szafki na przesyłkikonduktorskie, biurko, dwa pełnowymiarowe fotele oraz jeden składany. Drzwiprzesuwane zamykane na klucz konduktorski z zewnątrz i wewnątrz. Na zewnątrz wgórnej części należy zabudować ucho do zamykania na kłódkę.
Przedział dla rodziny
Dwa sześcioosobowe przedziały. W każdym przedziale Zamawiającywymaga zabudowy 6 – ciu rozkładanych pełnowymiarowych foteli z rozkładanymipodłokietnikami i siedziskiem blokowanymi w pozycji rozłożonej. Fotele musząbyć tak zabudowane, aby przy rozłożeniu siedziska stanowiły jedną kanapę dosiedzenia lub leżenia. Rozkładanie i składanie fotela powinno być płynne i przyużyciu jak najmniejszej siły. Preferowane są wszelkie rozwiązania mające nacelu ułatwienie podróżowania rodzin z małymi dziećmi. Zabudowa przedziałów musibyć bezpieczna. Wyposażenie przedziału oraz zastosowane wyłożenia nie mogąposiadać ostrych rogów, kantów, szczelin w które dziecko może włożyć rękę.
Pozostała cześćwagonu – Strefa pasażerska bezprzedziałowa
Z półkami bagażowymi, gniazdkami. Minimum 20 stałych siedzeńze stolikami. W wagonie ma być też przedsionek do przewozu rowerów, oddzielonyszklanymi drzwiami.
„