Ciężar niewłaściwy przed Łodzią Fabryczną
Rzeźba „Ciężarniewłaściwy”, którą łodzianie zdążyli nazwać nieformalnie „Spóźnionympasażerem”, stanęła przed budynkiem Dworca Łódź Fabryczna od strony al.Poznańskich. Czterometrowa rzeźba została stworzona przez dwóch artystów zWarszawy – Tomasza Górnickiego oraz Chazme.
Dzieło jest 6. realizacją w projekcie UNIQUA Art Łódź,promującym pojawianie się sztuki w przestrzeni miasta.
„W ciągu ostatniego roku w przestrzeni miejskiejpowstały różnego rodzaju obiekty artystyczne – głównie rzeźby i instalacje. DoŁodzi udało się sprowadzić dziewięciu artystów z Polski oraz StanówZjednoczonych, którzy w przestrzeni miejskiej w ramach sześciu realizacjistworzyli 11 różnych obiektów artystycznych. Trzy z nich pozostaną na łódzkichulicach na stałe” – podkreślił dyrektor artystyczny projektu UNIQA ArtŁódź Marcin Bieżyński z Łodzkiego Centrum Wydarzeń.
Jedną z trzech prac, które na stałe wpiszą się w krajobrazmiasta jest „Ciężar niewłaściwy” – czterometrowa rzeźba autorstwadwóch artystów z Warszawy – Tomasza Górnickiego oraz Chazme. Stworzona zelementów metalowych, betonowych oraz akrylowych kompozycja została ustawiona wprzestrzeni znajdującej się od północnej strony dworca Łódź Fabryczna przy al.Rodziny Poznańskich.
„Zależało nam, aby znaleźć dla tej rzeźby miejsceadekwatne do jej charakteru. Wytypowaliśmy kilka lokalizacji w centrum miasta,ale nowoczesna forma i zabudowa dworca i pobliskiej dawnej elektrociepłowni EC1okazały się najlepszym dla niej tłem. Dzięki temu podróżni przyjeżdżającypociągiem czy autobusem od razu po wyjściu z dworca będą mieli szansę obcowaniaze świeżą i nowoczesną sztuką” – dodał Bieżyński, który w czwartek zaprezentowałdzieło łódzkim mediom.
Rzeźba to forma dwubryłowa; jej podstawę tworzyzdekonstruowany, geometryczny postument, spawany z czarnej stali. Na nimzostała ustawiona postać człowieka – jest to odlew ze sztucznego kamieniaprzyspawany do podstawy w pięciu miejscach żebrowanym prętem. Postać znajdujesię w ruchu, można przypuszczać, że biegnie lub upada do tyłu, dlategołodzianie, którzy już od kilku dni mogli przyjrzeć się rzeźbie, ochrzcili jąnieformalnie „Spóźnionym pasażerem”.
„Pracę można interpretować na wiele sposobów. Może tobyć metaforyczna wizja zapadnięcia się postaci, która wciąga za sobą otoczenie,a może to postument się załamał i ciągnie za sobą postać. Interpretacja możeodnosić się do stanów psychicznych, jak i czysto abstrakcyjnych relacji form.Wspólnie z Chazmem zostawiamy przechodniom i widzom otwartą możliwośćinterpretacji; dla nas fajne jest to, że praca już żyje własnym życiem ipobudza wyobraźnię odbiorców” – zaznaczył Tomasz Górnicki, który wtworzeniu rzeźby skupił się na jej części figuratywnej.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Tomasz Górnicki jest rzeźbiarzem, absolwentem WydziałuRzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Najczęściej tworzy różnego rodzajuprzedstawienia figuratywne, wykorzystujące ciało ludzkie jako główny temat dlaswoich rzeźb. Nie boi się eksperymentów z łączeniem materiałów – pracuje wbrązie, kamieniu, aluminium i betonie. Brał udział w wielu wystawachindywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą.
Odpowiedzialny za część geometryczną rzeźby Chazme togłównie muralista i malarz. Jest absolwentem Wydziału Architektury iUrbanistyki Politechniki Warszawskiej. W swojej twórczości, zarówno tejulicznej, jak i prezentowanej na płótnach, kreuje architektoniczne światywypełnione geometrycznymi motywami. Oprócz murali zajmuje się także ilustracjąoraz projektowaniem graficznym. Jego wielkoformatowe kompozycje można spotkaćna ścianach miast w Polsce (m.in. w Łodzi), a także w Waszyngtonie, Stambule,Mediolanie, Budapeszcie, Kolonii, Wilnie, Koszycach.
UNIQA Art Łódź jest międzynarodowym projektem artystycznymrealizowanym od 2016 roku w przestrzeni publicznej Łodzi. Jego idea wiodąca totworzenie miejskiej galerii sztuki złożonej z realizacji związanych nie tylko zmalarstwem. Biorący w nim udział artyści m.in. Grupa Etam, Crystal Wagner,Lump, Robert Proch, Mona Tusz, Szymon Ryczek stworzyli różnorodne obiektysztuki – rzeźby, płaskorzeźby, instalacje artystyczne, realizacjesite-specific.
„