Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Chabówka: Skład retro na trasie Chabówka – Nowy Sącz

inforail
28.09.2007 14:50

W przejeździe uczestniczyli aktorzy w strocjach z epoki. Fot. PKP PR

23 września 2007r., z okazji 3 rocznicy mianowania Kolejowej Linii Chabówka – Nowy Sącz Kolejową Trasą Turystyczną Kolei Retro Chabówka – Nowy Sącz Ogólnopolskie Forum Rozwoju Kolejowych Szlaków Turystycznych w Chabówce autor produktu turystycznego Kolejowych Szlaków Turystycznych zaprosiło chętnych na imprezę MAŁOPOLSKI POCIĄG PRZYJEMNOŚCI.
 
Uroczystość z okazjonalnym przejazdem pociągiem zabytkowym i regionalnymi niespodziankami na trasie Nowy Sącz – Chabówka rozpoczęła się o godz. 9.30 w Nowym Sączu a zakończyła w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce.
Uczestnicy w strojach z epoki wsiedli do zabytkowego pociągu 'na parę”, w którego składzie znalazły się muzealne wagony z przełomu poprzedniego stulecia. Do pociągu wsiedli aktorzy w strojach z epoki, którzy bawili podróżujących do stacji docelowej, przywołując czasy karnawału w cesarsko – królewskim Krakowie oraz Młodej Polski. Uczestnicy bawili się z bohaterami literackimi oraz typowymi przedstawicielami galicyjskiego półświatka: Wodzirejem Fikalskim, który jechał prowadzić bal dobroczynny w Zakopanem wraz z radcą Kłaczkiem i jego żoną Balbiną (prawie hrabiną), Panią Dulską, jadącą na wczasy z nieznośnym Zbyszkiem, Krakowskimi artystami jadącymi 'na koncerty’, malarzami i poetami podróżującymi za natchnieniem, Gzymsikami, złodziejaszkami i Kokotami szukającymi przygód. Towarzystwo z minionej epoki wciągnęło podróżujących do wspólnej zabawy przy muzyce i pląsach. Przywołane zostały szlagiery wodewili krakowskich, operetkowe arie, kuplety i tańce (kankan, krakowiak). Uczestnicy rapowali młodopolskie teksty, śpiewali arię 'Libiami Libiami’ i odgadywali galicyjskie zagadki. Pojawił się także 'Chochoł z Wesela’, który aktywnym uczestnikom rozdawał 'złote rogi szczęścia’.
W wagonie barowym serwowane były specjały kuchni małopolskiej oraz napoje.

Pociąg zatrzymał się w 7 miejscowościach: Marcinkowice, Limanowa, Tymbark, Dobra, Kasina, Mszana Dolna, Rabka Zdrój po 30 – 40 minut. W każdej z tych miejscowości odbyły się regionalne pikniki z udziałem regionalnych artystów i artystów Kancelarii Artystycznej FARO.

Kolorytu dodawali aktorzy w strojach z epoki. Fot. PKP PR

Termin imprezy zbiegł się z następującymi rocznicami:
·         123 rocznicy wybudowania linii Chabówka – Nowy Sącz
·         81 rocznicy powstania PKP
·         6-tej rocznicy restrukturyzacji PKP
·         III rocznicy narodzin Kolejowej Linii Turystycznej Chabówka-Nowy Sącz

Małopolski Pociąg do Przyjemności został uruchomiony 2 października 2005 z okazji 1 rocznicy mianowania linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz Kolejową Trasą Turystyczną Kolei Retro Chabówka – Nowy Sącz. Pociąg specjalny zestawiony z parowozem OKz32-2 i zabytkowymi wagonami rozpoczął swój bieg w Nowym Sączu a zakończył w Chabówce.