Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Budapeszt: Rozpoczęcie planowych kursów zespołów Flirt stało się okazją do modernizacji infrastruktury.

inforail
23.03.2007 12:59

Zespół trakcyjny Flirt w barwach MAV. Wnętrze zespołu Flirt.

Jak podaje prasa węgierska, od przyszłego tygodnia na liniach kolejowych MÁV pojawią się wreszcie czterowagonowe składy elektryczne Flirt firmy Stadler Busnagg ze Szwajcarii. MÁV jeszcze w kwietniu 2004 roku rozpisał przetarg na zakup 30+30 nowoczesnych podmiejskich składów elektrycznych, który wygrała firma Stadler Busnagg AG ze Szwajcarii. Latem ubiegłego roku odbyła się prezentacja pierwszego pociągu Flirt i złożenie kamienia węgielnego pod ZNTK Stadler AG w Pusztaszabolcs. Flirt Stadlera spotkały się z pozytywnym przyjęciem, tak więc od przyszłego tygodnia do końca marca 2008 nadejdzie wszystkie 30 zamówionych składów Flirt. Od przyszłego tygodnia stopniowo przejmą one ruch pasażerski najpierw na trasie Budapeszt-Székesfehérvár, a potem Budapeszt-Pusztaszabolcs. Jak to wcześniej oznajmiono ze strony MÁV, zakup sześćdziesięciu składów (już teraz jest wiadome, że MÁV dążyć będzie do realizacji opcji) kosztować będzie 406,4 milionów euro. Dyrektor firmy filialnej Stadler Trains Magyarország Kft. – Zoltán Dunai niedawno oznajmił dziennikarzom, że obecnie pociągi Flirt dziennie przebiegać będą po 500-550 km, gdyż będą to próby techniczne, ale już z udziałem pasażerów. Razem z Talentami Bombardiera na węgierskich liniach podmiejskich w miejsce obdrapanych staroświeckich wagonów, wreszcie pojawią się nowoczesne pociągi.
 
Jednak te zakupy to tylko początek modernizacji przewozów pasażerskich MÁV. W czerwcu powstanie filialna spółka akcyjna węgierskich kolei MÁV Start S.A. przejmująca cały transport pasażerski. Trwa modernizacja przystanków i stacji kolejowych na trasie z Budapesztu do Pusztaszabolcs i Székesfehérvár, po których nastąpi linia do Tatabánya i Oroszlány, gdzie jeżdżą już Talenty, a potem pozostałe podmiejskie linie kolejowe Budapesztu. W tym również pierwszy odcinek kolei do Esztergom, między dworcem Budapest-Angyalföld i Piliscsaba, gdzie w ostatnich latach wzrósł ruch pasażerów – studentów i wykładowców Katolickiego Uniwersytetu im. Pétera kardynała Pázmány w Piliscsaba. Linia ta zostanie zelektryfikowana, a obok zbudowania nowych przystanków i przebudowy istniejących, oraz uporządkowania istniejącego torowiska, zbudowany zostanie tu wreszcie drugi tor.
 
Nowością będzie to, że z linii tej korzystać będzie nie tylko koleje MÁV, ale także podmiejskie koleje BHÉV, będące pod zarządem budapeszteńskich zakładów komunikacyjnych BKV. Kiedyś pociągi BHÉV jeździły od Mostu Małgorazty do stacji MÁV Budapeszt-Óbuda, obecnie planuje się przedłużenie tej, od ponad 20 lat zawieszonej linii BHÉV w obu kierunkach. Tj do Piliscsaba oraz do podziemnej stacji BHÉV przy placu Batthány tér, gdzie znajduje się stacja 2-ej linii metra.