Budapeszt: Pieniądze z prywatyzacji MÁV Cargo przejedzone
Według centralnego dziennika węgierskiego Magyar Hírlap, węgierskie koleje Magyar Államvasútak (MÁV) znaczną część wpływów uzyskanych tytułem prywatyzacji kolei towarowych MÁV Cargo, wydadzą na opłacenie długów, inwestycje oraz zakup części własnościowej w budapeszeńskiej kolei dojazdowej Budapesti Helyiérdekű Vasút (BHÉV).
Jak się okazuje, MÁV z sumy 102,5 miliarda forintów uzyskanej od austriackich kolei towarowych Rail Cargo Austria (RCA) –spółki-córki austriackich kolei Österreichische Bundesbahnen (ÖBB), w 2008 r. wydał już 22 miliardy forintów na inwestycje rozwojowe. W tym roku na cele te pójdzie 12 miliardów forintów, z tego 8 miliardów z wpływów uzyskanych od RCA. Aż 35-38 miliardów forintów pochłonie opłacenie wcześniej podjętych kredytów, a 30 miliardów pójdzie na uzupełnienie kapitału zakładowego. Tak więc na inwestycje pozostanie 30 miliardów, ale z tego należy wykupić część kapitału zakładowego kolei BHÉV, które dzięki temu znajdą się we wspólnej własności MÁV i BKV.
W tym roku państwo węgierskie na finansowanie przewozów pasażerskich przeznaczy 193 miliardy forintów, ale suma ta rozdzielona zostanie między MÁV Start, węgiersko-austriackie koleje GySEV/ROeEE, koleje dojazdowe BHÉV oraz 24 komitatowe (wojewódzkie) firmy autobusowe Volán. Tak więc w interesie uzyskania zerowego salda, MÁV Start potrzebowałby sumę 173 miliardów forintów, inaczej znów zacznie gromadzić długi i zmuszone zostanie do podjęcia kolejnych kredytów.
Na swojej sieci o ogólnej długości 7500 km, MÁV w 2007 r. na 3400 kilometrach trasy wprowadził znaczne ograniczenia szybkości, co w 2008 zmodyfikowano na 2700 km. Z wpływów prywatyzacyjnych MÁV Cargo, na zakup taboru MÁV przeznaczy niewiele: za zaledwie 1,67 miliardów forintów zakupi używane, ale wyremontowane wagony niemieckie, oraz przeprowadzi remont generalny i modernizację trzydziestu trójwagonowych czechosłowackich pociągów motorowych BZMot. W trakcie dostaw są dalsze składy Stadlera Flirt z serii 30+30 składów oraz zakupione od greckich kolei ΟΣΕ/OSE 20 używanych składów Desiro Siemensa. Na budowę nowego kompleksu zaopatrzenia w paliwo lokomotyw spalinowych i składów BZMot oraz Desiro Siemensa pójdzie 2,6 miliardów forintów.