Budapeszt: Ambitne plany budowy szybkiej kolei miejskiej.
Jak podaje węgierski dziennik Népszabadság, Budapeszteński Związek Komunikacyjny skupiający największe przedsiębiorstwo autobusowej komunikacji dalekobieżnej i podmiejskiej VOLÁNBUSZ, węgierskie koleje państwowe Magyar Államvasútak oraz stołeczne zakłady komunikacyjne Budapesti Közlekedési Vállalat, po raz pierwszy zabrał się do przygotowania samodzielnej 25-letniej inwestycji, która może wywrzeć olbrzymi wpływ na przyszłość pasażerskiej komunikacji masowej stolicy Węgier przez najbliższe ćwierć wieku. Budapeszteński Związek Komunikacyjny rozpisał przetargi o wartości 1000 miliardów forintów. Zdaniem niezależnych fachowców komunikacyjnych, przez połączenie ze sobą w jedną całość i zmodernizowanie istniejących sieci torów i bocznic kolejowych MÁV, tramwajowych i metra BKV oraz kolei dojazdowych BHÉV, będzie można utworzyć nowoczesną sieć szybkiej kolei miejskiej. Obecnie na teren Budapesztu wjeżdża 11 linii kolejowych MÁV, 5 czynnych linii i jedna nieczynna kolei dojazdowej BHÉV oraz na terenie stolicy istnieje cały szereg bardzo długich odcinków obecnie już prawie zupełnie nie używanych kolejowych i tramwajowych bocznic towarowych, a także szereg pół okrężnych torowisk kolejowych MÁV.
Jak poinformował dziennikarzy József Kéthelyi, rzecznik Budapeszteńskiego Związku Komunikacyjnego, organizacja ta boryka się z ciągłym brakiem odpowiedniego dofinansowania, jednak zaniechanie tych projektów może doprowadzić do zapaści całego systemu w przyszłości. Natomiast uruchomienie SKM w przyszłości może okazać się niemożliwe, ponieważ już obecnie obserwuje się coraz intensywniejszą zabudowę dotychczas jeszcze zupełnie pustych olbrzymich parcel, dlatego późniejsze rozpoczęcie budowy będzie się wiązało z olbrzymimi kosztami wywłaszczeń.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wraz z tym projektem Budapeszteński Związek Komunikacyjny przechodzi od prostego łatania luk przewozowych kolejnymi liniami autobusowymi w stronę nowoczesnego systemu transportowego, który łączyć będzie dużą zdolność przewozową z jednoczesną poprawą stanu środowiska w mieście. Nie pozostaje nic innego jak oczekiwać realizacji założonych planów.