Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Bratysława: Tunel kolejowo tramwajowy pod Dunajem

inforail
18.01.2007 18:59
Jak podaje prasa słowacka, zakończono prace nad szczegółowym projektem podziemnego połączenia trasy kolejowej prowadzącej do portu lotniczego w Bratysławie z siecią kolejową. Trasa ta będzie jednocześnie częścią międzynarodowej magistrali Paryż –Wiedeń –Bratysława – Budapeszt i połączy ze sobą bratysławskie dworce Bratislava- Predmestie, Bratislava-Filiálka i Bratislava-Petržalka. Projektantem jest spółka s. r. o. DI Koridor, której udziałowcami są dwie miejscowe firmy – Dopravoprojekt oraz Infraprojekt. Projekt kosztował 940,5 milionów koron. Inwestycja ta w 50% finansowana będzie z funduszów unijnych, a w 50% z budżetu państwowego.
 
Podziemna linia kolejowa w Bratysławie ciągnąć się będzie na głębokości 16-20 metrów i będzie długości sześciu kilometrów. Oprócz dwóch istniejących już stacji kolejowych Bratislava- Predmestie oraz Bratislava-Filiálka, na trasie zbudowane zostaną dwie podziemne stacje przy ulicy Páričkovej oraz przy alejach Dostojevského. Tunel kolejowy zacznie się za dworcem kolejowym Bratislava- Predmestie, a przy ulicy Einsteina, niedaleko domu Átrium wyjdzie na powierzchnię, gdzie zostanie przyłączony do istniejącej sieci kolei Železnice Slovenskej Republiky – ŽSR powiedział przedstawicielom prasy dyrektor departamentu rozwoju ŽSR Daniel Maruniak. Na nowej trasie pociągi będą początkowo jeździć co dwadzieścia minut. Trwająca niecałe pięć lat budowa tunelu i nowej podziemnej linii kolejowej, wyniesie 12,5 miliardów koron słowackich, a trasy kolejowej do dworca lotniczego w Bratysławie 1,4 miliardów koron. Inwestycja realizowana będzie z funduszy UE oraz dotacji państwowych. Budowa rozpocznie się w 2010 roku.
 
Ciekawostką bratysławskiej inwestycji tunelowej jest to, że w tunelu tym kursować będzie nie tylko pociąg, ale także tramwaj. Ponieważ rozstaw torów kolejowych sieci ŽSR jest ten sam, co większości kolei unijnych (czyli 1435 mm), a tymczasem tory bratysławskiego tramwaju zaledwie 1000 mm, każdy tor w tunelu będzie trójszynowy, czyli dostępny zarówno dla tramwaju jak i pociągu. Tunel pobiegnie również pod Dunajem i według planów stołecznego magistratu, będzie miał po dwa wejścia: oddzielny dla tramwaju i oddzielny dla pociągów. Nie sprecyzowano w jaki sposób zostanie rozwiązana kwestia innego napięcia dla tramwajów oraz pociągów.