Bombardier zadowolony z InnoTrans
inforail
07.10.2014 15:07
Bombardier zadowolony z InnoTrans
– Targi InnoTrans również w tym roku okazały się najważniejszym przeglądem osiągnięć branży, ich ciągły rozwój mówi sam za siebie –powiedział Dr Lutz Bertling, Prezes Bombardier Transportation. Firma Bombardier miała tu doskonałą okazję do zaprezentowania swoich innowacyjnych produktów i technologii. Dzięki nim, wspólnie z naszymi klientami, kształtujemy przyszłość mobilności. W licznych spotkaniach i rozmowach z naszymi klientami i partnerami, na podstawie zagadnień takich jak komunikacja miejska, przepustowość i skuteczność, mogliśmy udowodnić naszą kompetencję jako oferenta rozwiązań. Już dziś cieszymy się na ponowne spotkanie w 2016 r.
Bombardier na InnoTrans zaprezentował kilka innowacyjnych pojazdów. Z naszego lokalnego podwórka najważniejsze było podpisanie porozumienia o współpracy z Newagiem. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj. Patrząc na to bardziej globalnie należy zwrócić uwagę na pojazdy, jakie Bombardier zaprezentował na berlińskich targach.
Po raz pierwszy Bombardier pokazał szerszej publiczności technologię BOMBARDIER INNOVIA Monorail 300. To dwuwagonowy pociąg Monorail stworzony dla nowej Dzielnicy Finansowej im. Króla Abdullaha w Rijadzie (Arabia Saudyjska). Pociągi INNOVIA Monorail 300 są idealne dla miast i lotnisk. Ich lekkie, szerokie, aerodynamicznie zaprojektowane wagony, wyposażone w sprawdzoną technologie automatycznego sterowania pociągiem BOMBARDIER CITYFLO 650, umożliwiającą bezobsługową eksploatację.
Bombardier zaprezentował również nowy tramwaj BOMBARDIER FLEXITY 2 dla flamandzkiego operatora transportu publicznego De Lijn. Przez kolejne dziesięciolecia 48 przestronnych, a zarazem niskopodłogowych pojazdów, istotnie przyczyni się do zwiększenia przepustowości i znacząco zmieni krajobraz miejski Gandawy i Antwerpii. Wśród prezentowanych innowacji znaleźć mogliśmy chociażby system wspomagania motorniczego, poduszka powietrzna chroniąca pieszych, bezpowietrzny układ piaskowania, szyby umożliwiające regulację natężenia światła, przeciwbakteryjne zabezpieczenie uchwytów, a także funkcjonalności znane już z platformy FLEXITY 2. Czy w przyszłości takie tramwaje będą produkowane przez Newag w kooperacji z Bombardierem? Niewykluczone, tym bardziej, że konsorcjum najprawdopodobniej wystartuje w kolejnym przetargu na dostawę wagonów tramwajowych dla De Lijn.
Technologia BOMBARDIER PRIMOVE. Mieliśmy już okazję zobaczyć ją w Brunszwiku. Stanowi ważny krok naprzód, ułatwiając i umożliwiając miastom i operatorom przestawienie się na mobilność elektryczną. Oferta dla elektrycznych pojazdów szynowych i drogowych to jedyna na świecie kompleksowe rozwiązanie zapewniające prawdziwą e-mobilność i zminimalizowanie zanieczyszczenia powietrza, hałasu oraz wizualnego zanieczyszczenia krajobrazu. W jego skład wchodzą: system szybkiego indukcyjnego ładowania PRIMOVE, system lekkich baterii o przedłużonej żywotności PRIMOVE oraz wydajny system napędu PRIMOVE. Bombardier pokazał dwa autobusy elektryczne, wyposażone w technologię PRIMOVE, będące obecnie w trakcie dostaw w Niemczech. Jeden z nich to przegubowy Solaris, który w polskiej fabryce został wyprodukowany dla Brunszwiku. Operatorzy autobusowi odnoszą szczególne korzyści z koncepcji ładowania dużej mocy w najbardziej dogodnych punktach na trasach autobusowych, która zapewnia optymalną dostępność floty.
I wreszcie lokomotywy. Na InnoTrans nie mogło zabraknąć znanych na całym chyba świecie maszyn z rodziny TRAXX. To jedna z najpopularniejszych lokomotyw, możemy je spotkać także w Polsce. Na berlińskich targach Bombardier zaprezentował dwie maszyny, w wersji AC Last Mile i DE ME.
I na deser EMU Omneo (Regio 2N). To elektryczny zespół trakcyjny, który posiada na przemian człony dwu- i jednopokładowe. Rozwiązanie to pozwala optymalnie wykorzystać francuską skrajnię, która jest nieco mniejsza niż polska czy niemiecka. Dodatkowo, o ile w wagonach jednopokładowych część aparatury można umieścić na dachu, to w pojazdach piętrowych nie jest to możliwe. Urządzenia trzeba rozmieścić w różnych punktach pojazdu, ograniczając przestrzeń pasażerską. W Omneo aparatura jest ciasno upakowana na dachach wagonów jednopoziomowych. Członów piętrowych nie wyposażono w drzwi, toalety ani elementy napędu, aby zwiększyć komfort podróży. Pomiędzy członami zastosowano niespotykane rozwiązanie – wspólne wózki napędowe. To propozycja Bombardiera dla francuskich kolei SNCF.
Więcej z Działu Kontrakty
PESA z idealną ofertą dla Polregio
09.04.2024
Parowóz Px29-1704 potrzebuje naprawy P5
04.04.2024
Polregio chce zmodernizować SA108-006
03.04.2024
Podkarpackie bez nowych ezt-ów
28.03.2024
Do kupienia EN57-935
11.03.2024
Więcej z Działu Pasażer
Więcej z Działu Prawo
Duża kasa w pociągu z Ukrainy
03.04.2024
PKP trafią do Ministerstwa Infrastruktury
07.03.2024
RegioJet niezadowolony z decyzji UTK
05.03.2024
Sabotaż na linii kolejowej. Jest śledztwo
27.02.2024
Kradli i wpadli. Udana interwencja SOK
19.01.2024
Gruba kasa w pociągu z Ukrainy
04.01.2024
Nie warto grozić kierownikowi pociągu!
19.12.2023
Więcej rządowej kasy na kolej
15.11.2023
Więcej z Działu Przewoźnicy
Więcej z Działu Producenci
Więcej lokomotyw PESA Gama w Cargounit
14.12.2023
Griffin pojechał 240 km/h [FILM]
27.10.2023
12 lokomotyw EURO9000 dla Alpha Trains
25.10.2023
Więcej z Działu Infrastruktura
Bezpieczniej na linii Rail Baltica
10.04.2024
Dworzec w biurowcu. W Słupsku
26.03.2024
Okrąglak ocalony od zapomnienia
21.03.2024