Blues Express z nową trasą
Nową trasą pojedzie wtym roku bluesowy pociąg 26. edycji festiwalu Blues Express. Odbywająca się wtym tygodniu w Wielkopolsce, unikatowa w skali Europy impreza jest jednym zważniejszych festiwali bluesowych w kraju.
Podobnie jak w poprzednich latach, z Poznania do Zakrzewapojedzie muzyczny pociąg prowadzony przez parowóz; na kolejnych stacjach graćbędą bluesowe zespoły. Przedsięwzięcie odbywa się przy wsparciu samorząduregionu.
„Blues Express to impreza, która na stałe wpisała się wkalendarz Wielkopolski. To już tradycja i element naszego wizerunku regionu,który ma pociąg do kultury” – powiedział w poniedziałek na konferencjiprasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Festiwalowe imprezy odbywać się będą w Zakrzewie i Pile orazna trasie przejazdu specjalnego składu Kolei Wielkopolskich z Poznania doZakrzewa. Jak powiedział dyrektor festiwalu Henryk Szopiński, ze względu natrwający remont linii kolejowej Poznań – Piła, muzyczny skład pojedzie w tym rokunową trasą. W ten sposób dotrze do nowych miejsc i nowych słuchaczy.
Prologiem festiwalu będzie, podobnie jak w poprzednichlatach, piątkowy koncert w Pile. Bluesowy ekspres wyruszy w sobotę po południuz Dworca Letniego w Poznaniu. W tym roku skład pojedzie przez Krzyż i Trzciankędo Piły, a dalej przez Krajenkę, Złotów do Zakrzewa. Zarówno na starcie, jak ina kolejnych przystankach, podróżnych witać i żegnać będą zespoły muzyczne.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Kulminacją imprezy będzie finałowy koncert w amfiteatrzeleśnym nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie. Wystąpią: Chuck Frazier &Brick House, Sebastian Riedel & Cree, Karen Edwards & Eljazz Trio,Blues Flowers, Open Blues i Electric Blues Band. W nocy z soboty na niedzielęmuzyczny skład ruszy w powrotną podróż.
Organizowany przez Dom Polski w Zakrzewie festiwal BluesExpress odbywa się od 1993 roku. Co roku bierze w nim udział kilka tysięcy osóbz kraju i zagranicy; miłośnicy muzyki i parowozów. Według organizatorówprzedsięwzięcia, to pierwszy festiwal na świecie, prezentujący bluesa w tejoryginalnej formie; pomysł i nazwę skopiowano później w Australii iLuksemburgu.
„