BiT czyli unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie

inforail
31.10.2014 10:28
’W unikatowym w skali kraju projekcie partnerskim BiT-City udział bierze aż osiem podmiotów. Liderem całości jest województwo kujawsko-pomorskie. Współpracujemy przede wszystkim z miastami: Bydgoszczą i Toruniem, ale też z Polskimi Liniami Kolejowymi, spółką Tramwaj Fordon czy z mniejszymi gminami, jak Solec Kujawski oraz gmina Wielka Nieszawka’ – mówi przedstawicielka Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Agnieszka Gołębiowska, pełnomocnik zarządu ds. koordynacji projektu BiT-City z departamentu transportu publicznego.
Jak podkreśliła, w skład BiT-City wchodzi siedem projektów realizowanych na terenie bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego, z których pięć finansowanych jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – zadanie 7.3 (’Transport miejski w obszarach metropolitalnych’), a pozostałe dwa projekty z zadania 7.1 (’Rozwój transportu kolejowego’). Gołębiowska zwróciła uwagę na realizację BiT-City w Toruniu, gdzie inwestycje związane z projektem przekraczają 230 mln zł. Do kluczowych przedsięwzięć zaliczyła zakup tramwajów oraz rewitalizację Dworca PKP Toruń Główny.
W Bydgoszczy natomiast koszt trzech najważniejszych zadań realizowanych w ramach BiT-City to ponad 728 mln zł. 'Jest to budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon, przebudowa węzła Bydgoszcz Leśna, Bydgoszcz Bielawy oraz Bydgoszcz Błonie i modernizacja Dworca PKP Bydgoszcz Główna’ – wyliczała Gołębiowska dodając, że Bydgoszcz jest liderem w transporcie publicznym, co widać w zakresie realizacji BiT-City.
Elf dla BiT City
’Do udziału w projekcie udało nam się też nakłonić mniejsze gminy, czyli Solec Kujawski i Wielką Nieszawkę. Zadania w tych gminach nie są oczywiście finansowane na takim poziomie, jak w Toruniu czy Bydgoszczy, ale bardzo dużym sukcesem jest fakt, że małe miejscowości nie utonęły w gąszczu ustaleń na wyższym szczeblu. W konsekwencji część inwestycji, jak wiadukt pod linią kolejową Bydgoszcz – Toruń już udało się zrealizować, a część jest w trakcie realizacji’ – powiedziała Gołębiowska.
BiT City to koordynowane przez samorząd województwa komunikacyjne zintegrowanie obu stolic województwa, Bydgoszczy i Torunia. Przedsięwzięcie obejmuje wiele związanych ze sobą i uzupełniających się inwestycji – od rewitalizacji linii kolejowej i budowy linii tramwajowej, poprzez zakup nowoczesnego taboru i budowę platform przesiadkowych, po jeden wspólny bilet metropolitalny na pociąg i inne środki komunikacji publicznej.