Bilet metropolitalny w kujawsko-pomorskim

inforail
04.03.2014 12:50

Samorząd województwa złożył w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie wniosek aplikacyjny dla projektu „System Bilet Metropolitalny BiT City dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego”. Projekt, będący jedną z inwestycji grupy BiT City, będzie finansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Złożenie wniosku oznacza zakończenie fazy przygotowawczej i rozpoczęcie etapu realizacji. System zacznie działać jeszcze w przyszłym roku.

– Projekt zakłada stworzenie zintegrowanej oferty taryfowej obejmującej swoim zasięgiem bydgosko-toruński obszar metropolitalny, z możliwością rozszerzenia na cały region, przy uwzględnieniu funkcjonowania wielu systemów transportowych (kolej, komunikacja miejska i podmiejska). To rozwiązanie stosowane w europejskich aglomeracjach, które bardzo ułatwia korzystanie z transportu publicznego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W kujawsko-pomorskim będzie bilet metropolitalny (foto: InfoRail)
Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 54 miliony złotych, dotacja z POIiŚ –uzgodniona już i zarezerwowana – wyniesie 20 milionów złotych. Liderem projektu jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, partnerami samorządy Bydgoszczy i Torunia. W ramach projektu zakłada się między innymi zakup kasowników wraz z ich montażem w autobusach i tramwajach w Bydgoszczy i Toruniu oraz w pociągach kursujących pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą. Wiąże się to także z montażem komputerów pokładowych i instalacji umożliwiających komunikację z urządzeniami w pojazdach. Koszty przedsięwzięcia obejmują również nowe stacjonarne automaty biletowe wraz z ich montażem w Bydgoszczy, Toruniu i na peronach kolejowych, a także zakup biletomatów mobilnych, urządzeń do kontroli biletów i infokiosków. W zakres projektu wchodzi ponadto sfinansowanie wielu elementów z zakresu informatyki i telematyki, m.in. wyposażenie serwerowni (głównego centrum administratorskiego) oraz lokalnych centrów administratorskich, zakup oprogramowania i kart elektronicznych, wyposażenie stanowisk w centrach obsługi pasażera, wprowadzenie modułu przesyłu danych pojazd-zajezdnia-serwer, dostosowanie infokiosków do funkcji sprzedaży biletów oraz przystosowanie istniejących biletomatów stacjonarnych do wymaganego standardu. Ponadto koszty przedsięwzięcia obejmują utworzenie serwisu internetowego oraz uruchomienie aplikacji umożliwiającej zakup biletów za pomocą telefonu komórkowego.
Funkcjonowanie wspólnego systemu taryfowo-biletowego powinno przełożyć się na efektywność zintegrowanego systemu transportu publicznego, to znaczy na zwiększenie liczby pasażerów korzystających z transportu publicznego obu stolic województwa oraz z kolei i autobusów kursujących między nimi. Dzięki temu nastąpi optymalizacja kosztów poprzez wykorzystanie wszystkich dostępnych środków i systemów transportowych (także komercyjnych) do zaspokajania społecznych potrzeb przewozowych.
BiT City to przyszły komunikacyjny krwiobieg aglomeracji bydgosko-toruńskiej, projekt wizjonerski i unikatowy w skali kraju –to koordynowane przez samorząd województwa kompleksowe przedsięwzięcie dotyczące komunikacyjnego zintegrowania obu stolic województwa, łączące szybką kolej i powiązane ze sobą systemy komunikacji publicznej obu miast. Obejmuje wiele związanych ze sobą i uzupełniających się inwestycji –od rewitalizacji linii kolejowej i budowy linii tramwajowej, poprzez zakup nowoczesnego taboru i budowę platform przesiadkowych, po jeden wspólny bilet metropolitalny na pociąg i środki komunikacji publicznej. Ze względu na spory zakres zamierzeń, zostało podzielone na sześć odrębnych pakietów inwestycyjnych. Całość zostanie zakończona w połowie 2015 roku.