Białystok: Kolejarskie esperanto

inforail
12.08.2009 16:15

W dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009r. w Białymstoku odbywał się 94 Światowy Kongres Esperanto, w którym brało udział około 2000 osób z 64 krajów. Wielu uczestników kongresu przybyło do Białegostoku, kolebki esperanta, pociągami. Budynek dworca oraz perony w Białymstoku zostały udekorowane flagami miasta i esperanckimi. Został też rozwieszony nad peronami specjalny banner witający uczestników 94. Światowego Kongresu Esperanto w Białymstoku.
Wśród wielu esperanckich grup zawodowych, prężnie działających w ramach Światowego Związku Esperantystów, szczególnie aktywna jest Międzynarodowa Federacja Kolejarzy Esperantystów (IFEF). W czasie kongresu odbyło się spotkanie kolejarzy esperantystów, w którym wzięło udział 48 uczestników z 14 krajów świata. Prowadzący spotkanie Istvan Gulyas (Węgry), wiceprezydent IFEF wyraził wielką wdzięczność dyrekcji Podlaskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Białymstoku za pomysł nadania nazwy „Zamenhof”pociągowi kursującemu w relacji Białystok – Bielsko-Biała. Ruchomy pomnik jest wyrazem uznania dla twórcy międzynarodowego, a jednocześnie łatwego do nauczenia języka. Promuje również miasto Białystok, jako kolebkę esperanta, gdyż właśnie tu przed 150 laty urodził się Ludwik Zamenhof.
Uczestnicy kongresu, kolejarze z innych krajów, postanowili w dniu 30 lipca br. odwiedzić Podlaski Zakład Przewozów Regionalnych, który mieści się na dworcu kolejowym. Zabytkowy dworzec w Białymstoku prezentuje się znakomicie, przypominając równocześnie o swej historycznej świetności. Zgromadzeni na spotkaniu esperantyści wyrazili pełne uznanie dla pracowników zakładu za pomysł opracowania dwujęzycznego, polsko –esperanckiego rozkładu jazdy PKP dla stacji Białystok. W miłej i ciepłej atmosferze Elżbieta Załuska, dyrektor Podlaskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, opowiedziała gościom o historii dworca i kolei warszawsko-petersburskiej oraz wręczyła gościom drobne upominki. Wypowiedź pani dyrektor tłumaczył Wiesław Libner, prezes Polskiego Związku Esperantystów Kolejarzy. Zachęcał obecnych na spotkaniu do podjęcia nauki języka esperanto, którego znajomość pozwala na łatwe porozumiewanie się i daje możliwość uczestnictwa w wielu imprezach organizowanych na całym świecie.
Istvan Gulyas zaprosił pracowników Podlaskiego Zakładu Przewozów Regionalnych do udziału w Międzynarodowych Kongresach Kolejarzy Esperantystów, które w najbliższym czasie odbędą się w 2010 roku w Sofii (Bułgaria) i w 2011 roku w Libercu (Czechy). Wiceprzewodniczący Austriackich Kolejarzy Esperantystów Martin Stuppnig podziękował za miłe i serdeczne przyjęcie, a czeski kolejarz Miroslav Severa poinformował o planowanej ekspozycji kolejarskiej w muzeum w Sitawie (Czechy). Pracownik zakładu w Białymstoku, a jednocześnie miłośnik języka esperanto, Krzysztof Silwon wyraził chęć utworzenia kolejarskiego koła esperantystów wśród podlaskich kolejarzy.
Spotkanie upłynęło w niezwykle serdecznej atmosferze. Język esperanto, wynalazek białostockiego lekarza rozbrzmiewał w budynku dworca w Białymstoku jeszcze przez kilka dni. Właśnie stąd, przed laty rozpoczynał swą podróż koleją Doktoro Esperanto.