Będzin: PKP S.A. przekazuje samorządowi dworzec główny
Członek Zarządu PKP S.A. Jarosław Adwent i Prezydent 50-tysięcznego Będzina (w województwie Śląskim) Radosław Baran podpisali umowę przekazująca Miastu w dzierżawę dworzec główny PKP w tym mieście. Jest to kolejny, po dworcu w Giżycku, obiekt PKP S.A. który trafił w ręce samorządu. Podpisana umowa umożliwi Urzędowi Miasta remont dworca, jego modernizację i zagospodarowanie terenu wokół budynku. Urząd Miasta chce wydać na ten cel kilkaset tysięcy złotych. Wyremontowany dworzec, mieszkańcy Będzina i pasażerowie kolei będšmogli zobaczyć za kilka miesięcy. W czasie trwania prac remontowych dworzec cały czas będzie otwarty dla pasażerów pociągów. Budynek dworca głównego w Będzinie pochodzi z 1931 roku. Przewija się przez niego każdego dnia około dwóch tysięcy pasażerów. Na dworcu w ciągu doby zatrzymują się sześćdziesiąt trzy pociągi regionalne. Od marca tego roku PKP S.A. rozmawia z samorządami o przekazaniu małych dworców kolejowych. Takich dworców jest w Polsce ponad 1500. Także w tym roku polskie koleje zainicjowały podpisywanie umów ramowych z władzami największych miast w Polsce o wspólnym zagospodarowywaniu nieruchomości należących do kolei w dużych miastach. Do dzisiaj takie umowy podpisano w Gdyni, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Kielcach. Siódmego lipca tego roku PKP S.A. podpisało umowy z doradcami inwestycyjnymi. Ich zadaniem jest określenie sposobów zagospodarowania wybranych nieruchomości w tym dworców kolejowych oraz wskazanie i zainteresowanie nimi potencjalnych inwestorów.
Jarosław Adwent – członek zarządu PKP S.A. Dyrektor Zarządzania Nieruchomościami: Rozmowy na temat przekazania dworca trwały od czterech lat.. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu PKP S.A. i samorządu Miasta Będzina, dworzec będzie wizytówką miasta. To już kolejny samorząd, który docenił wartość jaką ma taki obiekt dla Miasta. Władze Będzina uwierzyły że kolej, a więc także dworce, są przede wszystkim dla dobra pasażerów i mieszkańców miast.. Szczęśliwy finał negocjacji jest dzisiaj, sukces tego przedsięwzięcia będzie dopiero kompletny będą gdy pasażerowie kolei i mieszkańcy Będzina zobaczšodnowiony dworzec. W ciągu najbliższych miesięcy do wszystkich gmin w Polsce trafi propozycja dzierżawy dworców kolejowych na zasadach podobnych jak w Będzinie.
Radosław Baran – Prezydent Będzina: Wreszcie nasze starania są uwieńczone sukcesem. Przed nami ogrom prac remontowych. Jeszcze w tym roku zabezpieczymy budynek przed zimą wykonując niezbędne naprawy dachu, stolarki okiennej i zmieniając wygląd elewacji. Zmiana wizerunku dworca będzie zatem widoczna niebawem. Rozpoczną się również prace projektowe nad docelową przebudową wnętrza budynku. Na razie, z gminnych środków, mamy zapewnione 230 tys. zł. Po wprowadzeniu umowy w życie możliwe będzie komercyjne zagospodarowanie obiektu. Umowa gwarantuje nam przeprowadzenie remontu, modernizacji i przebudowę budynku oraz przyległego terenu. Prowadzone roboty nie będą zakłócały funkcjonowanie dworca PKP.