Ani PESA ani diler PESY nie dostarczą wagonów dla Kolei Ukraińskich
PESA nie będzie dostawcą nowych wagonów dla Kolei Ukraińskich. Producent nie był zainteresowany tym zamówieniem.
Pierwsze wagony jeszcze w tym roku
Mimo to Ukrzaliznytsia jest już o krok od zawarcia umowy na dostawę 100 wagonów osobowych. 14 czerwca 2021 roku ogłosiła procedurę negocjacji ich zakupu i realizacji odpowiedniego programu budżetowego na odnowienie taboru pasażerskiego. Pierwsza partia wagonów powinna zostać dostarczona jeszcze w tym roku.
Jak poinformował szef firmy Iwan Yuryk, pojazdy te będą kupowane w trybie negocjacji.
- W tym roku po raz pierwszy w historii przeznaczono dla nas z budżetu państwa 4 miliardy hrywien, z czego 3 miliardy hrywien przeznaczono na modernizację taboru do ruchu pasażerskiego. Wczoraj odbyło się posiedzenie komisji przetargowej, ogłoszono zamiar zawarcia umowy z CFS na platformie Prozorro, która pomyślnie przeszła wszystkie procedury kwalifikacyjne. Teraz rozpoczęło się 10-dniowe odliczanie, podczas którego uczestnicy będą mogli się odwołać, ale mamy nadzieję, że takich odwołań nie będzie, ponieważ wszystkie przepisy prawa zostały spełnione – powiedział Ivan Yuryk.
W sumie Ukrzaliznytsia planuje zamówić 100 nowych wagonów osobowych, aby uzupełnić tabor najpopularniejszych pociągów pasażerskich. Warunki umowy przewidują, że pierwsza partia będzie gotowa do eksploatacji w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy, a reszta – maksymalnie 12 miesięcy, czyli tuż pod „wysokim sezonem” przewozów w 2022 roku.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Przetargu nie było
Przypomnijmy, że jeszcze w lutym Ukrzaliznytsia ogłosiła przetarg na zakup 100 wagonów i zaprosiła do udziału 8 czołowych producentów z całego świata, w tym PESĘ. Jednak tylko jeden z nich był w stanie spełnić wymagania techniczne i czas dostawy w ciągu 12 miesięcy. W związku z tym postępowanie przetargowe nie odbyło się.
Ukrzaliznytsia znalazła alternatywny sposób na jak najefektywniejsze wykorzystanie środków publicznych: po otrzymaniu odpowiednich ekspertyz przystąpiła do negocjacji. Przewiduje to ustawa „O zamówieniach publicznych” w przypadkach, w których ze względów technicznych (w tym przypadku krótkiego okresu wykorzystania środków budżetowych) konkurencja jest ograniczona.