Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Adamczyk: trwają prace nad waloryzacją kontraktów z wykonawcami

inforail
11.10.2018 11:42

Prace nadrozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych wobecwzrostu cen na rynku nadal trwają – poinformował w czwartek ministerinfrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapewnił o współpracy w tym zakresie zwykonawcami.

Szef resortu infrastruktury odniósł się w ten sposób dopytania PAP o postulowane od miesięcy przez przedstawicieli branży budownictwadrogowego i kolejowego rozwiązania umożliwiające realne waloryzowanie zawartychjuż i przyszłych kontraktów.

„Zespół ekspertów w Ministerstwie Infrastruktury, GeneralnejDyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, także w kontaktach międzyresortowych,pracuje nad tym problemem. Problem jest skomplikowany, ale przede wszystkimpracujemy z wykonawcami” – powiedział w czwartek w Zabrzu Adamczyk.

O podjęciu takich analiz minister informował już w pierwszejpołowie br. W lipcu br. wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz sygnalizowałw Sejmie, że „dużym zmartwieniem i wielkim zainteresowaniem resortu jestwaloryzacja cen”, wobec podnoszonej przez wykonawców kwestii znaczącegowzrostu cen – „ponadprzeciętnego w przypadku kluczowych materiałów”. Powodujeto, że trwające kontrakty stają się nieopłacalne, co może przyczynić się doupadłości części firm.

Chodkiewicz przypominał, że część umów przewiduje górnypułap waloryzacji na poziomie najwyżej 1 proc. przy zastosowaniu wskaźnikówopracowanych przez GUS: wskaźnika cen obiektów drogowych oraz wskaźnika cenobiektów mostowych. Nie satysfakcjonuje to wykonawców, którzy chcielibynegocjować z inwestorem waloryzację swego wynagrodzenia

Wiceszef MI zastrzegł, że według resortu zastosowaniemechanizmów wcześniejszych, niż wynikałoby to z warunków kontraktowych, a takżewiększych, bo uwzględniających waloryzację wypłat na rzecz wykonawców, powinnobyć poprzedzone analizą, czy jest to dopuszczalne na gruncie obowiązującychprzepisów.

Ministerstwo postanowiło w tym kontekście rozważyć: czyzmiany wysokości wypłat dla wykonawców nie będą powodowały korekt finansowych wzakresie dofinansowania z funduszy UE, czy możliwa jest zmiana wysokości zobowiązańSkarbu Państwa na zawartych już kontraktach ponad planowane dotychczas wydatki,oraz czy wypłaty stanowiłyby niedozwoloną pomoc publiczną. MI zwróciło się wtym kwestiach o stosowne opinie.

Pod koniec sierpnia br. główny ekonomista Federacji PrzedsiębiorcówPolskich Łukasz Kozłowski sygnalizował w rozmowie z PAP zahamowanie tendencjiwzrostowej cen materiałów budowlanych, niebędące jednak równoznaczne zespadkiem cen na rynku budowlanym.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) deklarował w ostatnich miesiącachprace nad programem, który ma zmienić metody zbierania i analizy danych, dziękiczemu mogłyby powstać nowe zasady indeksacji kontraktów.